Historie

Kruté! Mongolové oslavili vítězství na živé podlaze…

Hluk bitvy pomalu utichá, vojsko ruských knížat je zničeno. Většina ruských bohatýrů leží mrtvá na bitevním poli, porubána mongolskými meči a šípy. Ta malá hrstka ruských ozbrojenců, která boj přežila, se v největším shonu naloďuje na všechna možná plavidla a mizí do bezpečí na druhý břeh řeky Dněpru. Bitva u Kalky 31. 5. 1223 však nekončí.

Mongolové je nepronásledují, mají teď jiný cíl. Povedlo se jim totiž odříznout vojsko kyjevského knížete Mstislava Romanoviče v jeho opevněném táboře nedaleko Dněpru a mongolský velitel Subetej byl rozhodnut Kyjevany zničit. Hodlal tak pomstít své posly, které nechal Mstislav před časem zabít. Kyjevské vojsko do předchozí bitvy nestihlo zasáhnout, a proto nemělo zatím žádné ztráty. I když proti přesile Mongolů neměli Kyjevané příliš šancí, nehodlali se vzdát. Všichni dobře tušili, co je v rukou litých Mongolů může čekat, a nabídku kapitulace odmítli.

Lež a pak masakr


Mongolové kyjevský tábor obléhali po tři dny. Z bezpečné vzdálenosti ho zasypávali ho deštěm šípů a jen se omezili na likvidaci zoufalých pokusů Kyjevanů o průnik k řece. Čtvrtého dne přišel jiný mongolský velitel Džebe s jednoduchou lstí. Poslal posla k Rusům s nabídkou, že nechají Mstislava a všechny jeho muže bezpečně odejít domů, jen musí nechat na místě všechny cennosti a zbraně. Mstislav nabídku neochotně přijal. I když z toho neměl dobrý pocit, na výběr stejně neměl, a tohle byla šance, jak vojsko zachránit. Jeho muži trpěli nesnesitelnou žízní a navíc si nedokázal představit, že by nějaký velitel porušil své slovo. Asi není třeba dodávat, že Mongolové neměli ani na vteřinu v plánu, daný slib dodržet. Válečná lest byla součást jejich vojenské taktiky a neviděli na ní nic nečestného.

A tak jen co byl odzbrojen poslední Kyjevan, počal masakr. Mongolové neušetřili nikoho, pozabíjeli všech deset tisíc mužů. Musela to být hrozná jatka. Mongolové s divokým kvílením zohavovali umírající muže a přitom jim uřezávali uši a nosy, jiným zase vypichovali oči. Část Kyjevanů se postavila na odpor a k obraně použili vše, co jim přišlo pod ruku. Marný byl jejich boj, ale aspoň neumřeli jako ovce, jdoucí na porážku.

Nepřehlédněte:  Vršovická vodárna je kráskou z dílny Jana Kotěry

Šlechtici umírali jako podložka

Subetej nařídil ušetřit jen třináct mužů, Mstislava a jeho šlechtice. Mongolové byli totiž pověrčivý lidé a věřili, že prolít modrou krev přináší velkou smůlu. Pro Mstislava a jeho druhy byl ostatně přichystán horší osud. Subetej nařídil svázané zajatce položit na zem, přikrýt je koženou plachtou, a na tu naskládat dlouhá prkna. Na nich pak tři sta nejvyšších mongolských velitelů hodovalo a zapíjelo vítězství. Opilí Mongolové zpívali vítězné písně a bavili se bolestným sténáním umírajících mužů. Mrtvole udušeného a rozdrceného Mstislava pak druhého dne usekli hlavu, a tu Subetej osobně předal jako dar velkému Čingischánovi.
Jan Tinterov

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close