Herbář

Na vodojemu Flora rostou kuriozity

Louka s ohroženými druhy rostlin vévodí střeše vodojemu Flora, jednomu z nejstarších na území hlavního města.

„Louku jsme založili před pěti lety v rámci projektu biodiverzity – rozšíření druhové rozmanitosti v našich areálech. Přenesli jsme sem květenu z Prokopského údolí,“ vysvětlil Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, provozovatele areálu na Floře.

Step uprostřed Vinohrad

Porost na vodojemu je aktuálně druhově velmi pestrý a rostlinám se zde daří. Vykvetl již podruhé a kromě běžnějších, jako jsou hvozdíky, kopretiny, jestřábníky, chrastavce, silenky  či vičence, je tam možné nalézt i méně časté druhy jako parazitická záraza žlutá, která se přiživuje na tolicích a vojtěškách, nebo zvonek klubkatý. „Povedlo se tedy na uměle vytvořenou lokalitu přenést druhy, typické pro teplomilné a suchomilné louky a stepi,“ dodal Mrázek.

Rozšíří se dál

Porost na Floře je v současné době již dostatečně stabilní a výnosný, aby postupně mohl zajistit osivo pro další areály PVK. „První na řadě bude zřejmě vodojem Kamýk,“ řekl mluvčí společnosti. PVK v současné době plánují s Českým svazem ochránců přírody tzv. inventarizační průzkum, který bude porovnávat výskyt jednotlivých druhů na vodojemu a na zdrojových plochách v Prokopském údolí. V jednání je také umožnit studentům v rámci jejich diplomových prací porovnávat vliv různého druhu údržby (senoseče) a vertikutace na druhovou skladbu, což by pomohlo vytvořit optimální postup při podpoře biodiverzity na dalších lokalitách provozovaných PVK.

Celkový pohled na střešní louku. Dlužno podotknout, že tam probíhá i regulérní senoseč . Zdroj PVK
Nepřehlédněte:  Může vám masožravá kytka ukousnout ruku? Nemůže, myslí na sex…
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close