Herbář

Na tom Pražským mostě…aneb Nejezte žlutej sníh

Podle písničky Na tom pražkým mostě rozmarýnka roste. Tak neroste, to vám garantuji, ale roste tam úplně jiná kytka. Jmenuje se ptačinec žabinec. Okamžitě se mi vybavila  kolegyně a kamarádka Hanka Synková, která se dívá na kytky kolem trochu jinak, než my, co si je dáváme jen do vázy. 

Vlídným slovem mě donutila na Okrouhlíku nad Mnichovem (ne SRN, ale ČR), abych požil tu zvláštní kytku s názvem ptačinec žabinec. A otevřela mi tak nové obzory. Mimochodem, tolik vitamínů a dalších prospěšných látek pohromadě se hned tak nejí.

Ptačinec žabinec jako hrášek

Člověk si říká, že chlorofyl je zdravej, ale když zjistíte, že vono to chutná… „Jako hrášek, viď,“ řekla mi Hanka. Tak zjistíte, že kdyby člověk poslouchal své instinkty, možná by v přírodě i přežil.  Na Karlově mostě bych ovšem tuhle vitamínovou bombu nesbíral,  venčí se tam psi a kdo ví kdo ještě. Trochu mi to připomnělo písničku Franka Zappy Nejezte žlutej sníh…

Ptačinec žabinec chutná, ale na mostě hrozí efekt žlutého sněhu. Foto: Ivan Kuptík

Hanka si ptačinec žabinec pěstuje na balkóně. Zásobárna minerálů, žádný hnusný plevel. Nechá ho viset z květináče, má jistotu, že je čistý a že nebude mít pískové příměsi.

A co na to šťastné slepice?

A proč se ptačinci říká ptačinec? Chovatelé kanárků, andulek a šťastných slepic vědí, co je pro jejich miláčky nejlepší. Lidový název zní: Ptačí salát. Jestli se vám ani to nelíbí, nazývejte ho latinsky Stellaria. To už je nóbl kytka, že? Hodně o ní najdete v knížce s příznačným názvem Všechno je dobré. V ní a na víkendových kurzech Hanka prozrazuje i návod na skvělé pesto. Upozorní i na možnost záměny s plevelem, který vypadá hodně podobně. Ptačinec kvete bíle, jedovatá drchnička červeně.

Divný název pro skvělou kytku

Podél zábradlí je hustě zeleno. Našel jsem tam i kokošku pastuší tobolku. To je název kytky, která je děsný plevel, ale kromě toho, že se dá jíst a chutná (zobněte hlavně ty trojhránky, někdo říká srdíčka, když jsou ještě zelené), je to bylina člověku prospěšná i jinak. Klíčová slova jsou krevní tlak, krvácivost, hemoroidy, klimakterium, svaly…  To je hezká směsice.  Hanka vzpomínala, jak na jedné akci čínská kuchařka servírovala knedlíčky s jakousi zeleninou. Pátrala po tom, co to bylo, a ukázalo se, že šlo právě o kokošku z pražského parku.

Nepřehlédněte:  Nemilosrdně jim utněte hlavu, pomůže vám to
Kokoška pastuší tobolka na Karlově mostě. Foto: Ivan Kuptík

Jitrocel, nikoliv však kopinatý

Malé bylinářství na Karlově mostě  doplňuje i jitrocel. Není to ten, co pyšně zvedá svůj květ na lukách (ten se jmenuje kopinatý), ale takový ten pražský uťápnutý, ale neuvěřitelně životaschopný. Matky svým dětem, když se ptají „Maminko, co je to za kytičku?“, odpovídají: „Ále, nějakej plevel.“ Omyl, matko. Jde o jitrocel větší a ten je také léčivý jako ten kopinatý. Klíčová slova? Popáleniny, puchýře, bodnutí hmyzem, je prý i antiseptický (ten z mostu určitě ne) a má i chladivé účinky. Dále snížení krevního cukru, beta karoten, vitamin C, vápník… Zralá semínka zobají ptáčci a krávy to nežerou, protože jim to připadá hořké. Pyloví alergici mu moc nefandí. Hanka Synková však ano, možná vás přiměje i sníst pár lístků mladé rostliny, a má i pár dobrých receptů. Ví totiž, že křemík, zvláště po jaru, je k nezaplacení! 

Není jitrocel, jako jitrocel. Foto: Ivan Kuptík

Pampetanka, nebo smetališka?

Žlutě září květ pampelišky, o které všichni víme, že je to smetánka lékařská. Kudy roste, tudy léčí, jedlý je květ, stonky, kořen i listy. Zkrátka celá pampeliška pomáhá játrům, aby se zbavila jedů. A tělo si pak už pomůže samo.

I pampeliška, tedy pardon smetanka lékařská, tu zapustila kořeny. Foto: Ivan Kuptík

Hanka Synková nám na kurzu říkala, že pampeliška pomáhá vyrovnat acidobazickou rovnováhu. Česky řečeno – pohlídá, abychom nebyli moc kyselí.  Obsahuje totiž dostatek hořčíku. Pampeliška čili smetanka má ještě další jména. V Anglii jí lidé přezdívali «piss a bed» – tedy něco jako «počůraná postel». To proto, že pampelišku využívali jako diuretikum, tedy jako prostředek močotvorný. Hodila se také proti infekcím močových cest a na potíže s prostatou.

Tak dnes jsme se inspirovali na mostě, Hanka mě pozvala na balkon, nevím, co by se tam dalo jíst…

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close