Herbář

Může vám masožravá kytka ukousnout ruku? Nemůže, myslí na sex…

Trojská botanická zahrada jako první v Evropě rozmnoží druh ohrožené láčkovky uťaté, která právě vykvetla.  Láčkovky jsou neobvyklé tím, že jsou dvoudomé. K jejich rozmnožení je zapotřebí mít samčí i samičí rostlinu. K prvnímu setkání obou v plném květu došlo právě nyní v pěstebním zázemí trojské zahrady.

Pomocí ručního opylování se tak poprvé v Evropě právě v trojské botanické zahradě podaří vypěstovat semena tohoto v přírodě ohroženého druhu. Člověka tak napadá, jestli masožravka nechtěla botanikovi ukousnout ruku, možná by to ráda udělala, kdyby měla zuby,  ale když se podíváte na publikaci Intimní život rostlin zjistíte, že i květiny mají své lidsky řečeno sexuální touhy. Takže zřejmě ty pražské láčkovky na takové věci při opylování nemyslely.

Konečně se dočkaly

Botanická zahrada hl. m. Prahy pečuje o rozsáhlou sbírku masožravých rostlin. S vrcholícím jarem zde vykvetly rostliny v přírodě ohroženého druhu láčkovky uťaté (Nepenthes truncata). „Nejde o ledajaké kvetení, po letech se zde v květu setkala jak samčí, tak samičí rostlina, k čemuž v podmínkách botanických zahrad dochází vzácně. Jsem velmi rád, že se podařilo květy ručně opýlit a brzy se tak dočkáme semen tohoto významného druhu,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. (Možná vás zarazilo slovo opýlit –  fakt je to správně)

Všechno ručně … Zdroj Botanická zahrada Praha

Láčkovka uťatá

Pochází z filipínského ostrova Mindanao, kde roste nedaleko od moře, ale má i horskou formu s tužšími a chlupatějšími pastmi. V přírodě jde o druh ohrožený a chráněný úmluvou CITES. V kultuře jsou dospělé exempláře pro svůj velký vzrůst poměrně vzácné. „Láčkovka uťatá má jedny z největších pastí mezi masožravými rostlinami, mohou být  až přes 40 centimetrů dlouhé. Nezaměnitelná je i svým rozšířeným řapíkem, který má uťatý tvar, odtud i vědecké a české jméno,“ vysvětlil Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Naše dvě rostliny máme  ve sbírce od roku 2003. Jejich kvetení jsme se už několikrát dočkali, díky tomu víme,  že vlastníme pár. Nyní však poprvé došlo k současnému vykvetení obou rostlin, a vznikla  tak jedinečná možnost tuto zajímavou láčkovku rozmnožit,“ doplnil Vlastik Rybka.

Nepřehlédněte:  V Ostravě pěstují trnový citroník severu
Květ láčkovky samičí

Zaměstnanci zahrady věří, že se jim tento vzácný druh podaří rozmnožit a přebytky pak nabídnout dalším zahradám „Naše kolekce nížinných láčkovek je opravdu jedinečná, troufám si říct ve světovém měřítku. Botanické zahrady v Evropě láčkovky sice ve sbírkách mají, ale nesnaží se je udržovat  jako chovné dvojice či skupiny, bez čehož tyto rostliny není možné rozmnožit. V Evropě  je to tak pravděpodobně poprvé, kdy bude tento druh generativně rozmnožen,“ dodal Vlastik Rybka.

Květ samčí
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close