Cestování

Přijmout voucher za zrušenou dovolenou není povinné

Koronavirová situace téměř znemožnila volně cestovat do zahraničí. Kvůli tomu se rušila velká část zájezdů, některé cestovní kanceláře přesouvají. A než by daly klientům peníze, nabídli jim vouchery. To ale může být v rozporu s právem EU!

Jak upozornila spotřebitelská organizace dTest, tento postup nemusí být v souladu s evropskou legislativou. Evropská směrnice o souborných cestovních službách stanoví, že pokud je zájezd zrušen z důvodu mimořádných či nevyhnutelných okolností, takzvaného „zásahu vyšší moci“, má cestující právo na vrácení veškerých uskutečněných plateb.

Peníze musí obdržet nejpozději do 14 dnů po ukončení smlouvy. Může se s cestovkou dohodnout na formě náhrady, například na voucheru. Odborníci varují, že právě to ho může zbavit jeho práva na vrácení peněz.

Postup může být nezákonný

V České republice byl přitom schválen zákon, který stanoví, že pokud dojde v období od 20. února do 31. srpna 2020 ke zrušení zájezdu z důvodu mimořádných či neočekávaných okolností v místě pobytu nebo cesty, má cestovní kancelář možnost místo vrácení peněz vystavit zákazníkovi poukaz na jiný zájezd nejméně v hodnotě původního zájezdu.

„Tento postup dovolený zákonem však Evropská komise vidí jako problematický, pokud není respektována možnost volby vrácení peněz ze strany zákazníka,“ upozornila Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Členské státy jsou povinny respektovat právo Evropské unie. Nemohou tedy zavádět vlastní předpisy, které by se od přijaté směrnice odchýlily. Cílem je totiž zajistit stejnou úroveň ochrany cestujících v celé EU.

Právo na vrácení peněz místo poukazu mají spotřebitelé i v případě přepravních služeb v letecké, železniční, lodní a autobusové dopravě.

U jízdenek a letenek je to jinak

V případě zakoupených jízdenek a letenek nemají podnikatelé v přepravě jednostranné právo vystavit poukaz, ten je možný pouze po dohodě obou stran.

Nepřehlédněte:  Rakousko otevírá restaurace, Vídeň miliardou podpoří gastrobyznys

Zákon, který cestovkám umožňuje nabízet vouchery namísto hotovosti byl přijat proto, aby kanceláře nekrachovaly, protože musejí vyplatit najednou i několik milionů korun, když by lidé požadovali vrátit peníze.

Některé cestovky navíc přišli s tím, že klientům zrušili zájezdy, aby okamžitě stejné, ve stejné destinaci nabídli s tím, že si je lidé mohou po vrácení voucheru „jakoby“ koupit znovu. Může se však stát, že už budou za méně výhodných podmínek, nebo s nějakým doplatkem. Klient však na to nemusí přistoupit.

Vouchery jsou podle směrnic EU dobrovolné, nikoli povinné. Foto: Facebook
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close