Cestování

Virtuální cestování potěší seniory

Vypravit se třeba na břeh Severního moře, projít si letní Amsterdam a Londýn, vychutnat si krásné výhledy na Šumavě nebo si užít procházku malostranskými uličkami v Praze. To vše okořeněné historickým výkladem a vtipnými perličkami vypravěče, ale přitom neopustit teplo vlastního pokoje! Takový je projekt Kaleido, který chce lidem v seniorských domech přinést virtuální cestovatelské zážitky.


„Tisícům seniorů v domovech dlouhodobě chybí kontakt s vnějším světem, což teď během virové izolace platí pro všechny a dvojnásob. Díky virtuální realitě můžeme babičkám a dědečkům v domovech přinést vzdálená místa doslova na dosah ruky a dopřát jim neuvěřitelně sugestivní zážitky, které navíc mohou dle nedávných vědeckých studií zlepšovat kognitivní schopnosti a přispívat ke zpomalení nástupu demence,” říká Marek Háša, autor projektu Kaleido. „Technologie VR brýlí umožňuje zprostředkovat velice autentické prožitky. Pokud je zobrazovaný materiál vhodný pro seniory, má potenciál je aktivizovat a obohatit tak každodenní rutinní program v domovech,“ doplňuje ho Iveta Fajnerová z Národního ústavu duševního zdraví.


Dobrou věc můžete podpořit


Během pilotního testování v Domově pro seniory Chodov si tým Kaleido ověřil, že seniory takové virtuální zážitky baví, dokáží se v nich orientovat a VR brýle jsou jim příjemné. „Našim klientům se virtuální cestování velice líbilo. Užili si šanci poznat možnosti nových technologií,” hodnotí vedoucí Art úseku Jaroslava Slivoňová.


Aby se virtuální cestování mohlo uskutečnit ve více domovech pro seniory, je potřeba nashromáždit přes půl milionu korun. Finanční prostředky se autoři nápadu snaží sehnat prostřednictvím aktuální crowdfundingová kampaně na Hithitu a použít je na nákup VR headsetů a tvorbu výletů. Díky headsetům Oculus Go a speciálnímu formátu výletů by tak mohli senioři cestovat nejen po Česku, ale podívat se také do Nizozemska, Rakouska, Velké Británie či na Slovensko.
Info na https://www.hithit.com/cs/project/7839/kaleido-virtualni-cestovani-pro-domovy-senioru

Nepřehlédněte:  Letní Slapy nabízejí i mořskou vodu!

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close