Cestování

Tisíce hotelů žalují stát kvůli koronaviru

Tisíce provozovatelů rakouských hotelů žádají odškodné po státu za uzavřené provozovny kvůli koronavirové situaci. Proto právníci mnohých už připravili žaloby, někteří je dokonce již podali.

Chtějí miliardy

Hoteliéři se budou snažit vymoci o stamilionů eur, tedy miliardy korun, Podle agentury APA ale dosud nebylo právně vyjasněno, zda mají hoteliéři na odškodné vůbec nárok a případně za jaké období. Právě touto otázkou se mají soudci zabývat. V takovém případě se ale spory mohou táhnout měsíce i roky.

Jenom v Tyrolsku, které je nejhůře postiženým regionem Rakouska, je počet odškodňovacích žalob odhadován na 3500.

„Jen v Salcbursku by mohlo padnout až na 2000 žalob, stále se řeší, kdo další se s požadavky na odškodnění přidá,“ uvedli zástupci Rakouského sdružení hoteliérů (ÖHV).

Mnozí provozovatelé hotelů a penzionů doufají, že mají na odškodné nárok alespoň za první dva týdny restriktivních vládních opatření, vyhlášených po polovině března, kdy ještě platily uzavírky z důvodu epidemie na základě původního zákona místo pozdějšího zákazu vstupu do hotelů.

Odškodnění potrvá měsíce

„Takový nárok je nesporný, ovšem vyplacení peněz bude trvat nejméně půl roku,“ míní šéf zemské Hospodářské komory Reinhold Hauk.

Další experti na právo se domnívají, že odškodné je možné požadovat i za delší období, protože zákaz vstupu turistům se v podstatě rovná uzavření hotelů. Přičemž hotely v Rakousku měly otevřeno daleko déle, než třeba v České republice.

Ubytovací zařízení u našich sousedů by se měla znovu otevřít koncem května. Covidem-19 se zde nakazilo oficiálně nejméně 15,5 tisíce lidí, zemřelo okolo 600 pacientů. Situace v zemi je však, podobně jako ve vedlejším Německu, stabilizovaná a den ode dne lepší.

Nepřehlédněte:  Letní Slapy nabízejí i mořskou vodu!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close