Cestování

Tak kam vyrazíte za hranice, když už se leckam může?

Po Evropské unii lze podle rozhodnutí vlády cestovat tu s omezením tu i bez omezení.  Od 15. června se Češi musí prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí a hlavně oblíbených turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko, Bulharsko a Kypr.

Země patříci do EU jsou v systému rozdělené do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích. Cizinci přijíždějící do ČR se ale budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko či Francie.

A nezapomeňte na suvenýr z Chorvatska

Tady bez testu

Mezi bezpečné země dále  Maďarsko, Norsko, Finsko, Švýcarsko nebo pobaltské státy. Do středně rizikových států patří nyní  Dánsko, Belgie, Nizozemsko a Irsko. Čeští občané mohou v současné době bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, musí se ale do 48 hodin vrátit zpět.

A co mimo EU?

Oblíbenou turistickou destinací mimo EU je například i Černá Hora. Jak uvádí ministerstvo zahraničí vláda Černé Hory rozhodla, že od 1. června 2020 otevírá hranice Černé Hory pro občany více než 130 zemí světa tedy i ČR. Lidé z těchto zemí se nemusí prokazovat na hranicích Černé Hory negativním testem na covid-19, ani nemusí podstoupit dvoutýdenní karanténu. Ministerstvo ale už neuvádí jak je to s návratem. NO když tam pojedete přes Chorvatsko, tak by to vlastně mělo být OK. U dalších zemí najdete podmínky na stránkách ministerstva zahraničí.

Kde je podle rozhodnutí vlády bezpečno a kde ne?

Zelená dobrý, oranžová nono, červená jen s testem… Zdroj MZV
Nepřehlédněte:  Galerie: Libušín povstal z popela v původní podobě
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close