CestováníPrahaVidea
Nejnovější

VIDEO: Strašnice se ohlíží za Miloslavem Stinglem (+89), čestným obyvatelem Prahy 10, i náčelníkem indiánů

Zpráva o úmrtí Miloslava Stingla (+89) proběhla médii již před dvěma týdny, ale připomeňme si z dalších zdrojů, v čem byl tento Strašničák a čestný občan Prahy 10 zajímavý.

Byl zajímavý snad vším. Tím, že ovládal 16 jazyků, byl čestným náčelníkem indiánů kmene Kikapů či žil při své nejdelší cestě s Inuity (eskymáky), takže byl do svého úmrtí patrně jediným Čechem, které uměl nejlépe zdravit nosem?

Nebo tím, že na cestách strávil 20 let života, navštívil 150 zemí, či tím, že napsal 42 knih v celkovém celosvětovém nákladu 17 milionů výtisků? Tím, že v reakci na jeho smrt v polovině května přes český týdeník Reflex kondolovali i Maoři? Tím, že procestoval víc než Hanzelka a Zikmund? Prošli jsme i kroniku Prahy 10, kde jsme našli několik let starý zápis z roku 2016 (ve čtvrtek 15. prosince 2016 byl oceněn čestným občanstvím) z pera kronikáře Michala Ezechela. Skvostní a dojemná je i kondolence Maorů, když oni sami srovnávají Stingla s Gottem, Jágrem, Havlem, Dubčekem, Formanem….

… kondolence z dopisu skupiny Maorů

„Miloslav Stingl byl jedním z velkých vyslanců českých a slovenských dějin. Je si roven, ne-li více, osobnostem jako jsou Jaromír Jágr, Karel Gott, Václav Havel, Alexander Dubček, Miloš Forman a tak dále. Říkám to proto, že cestoval v době, kdy většina Čechů a Slováků nebyla schopna, a pomohl překlenout kulturní propast Československa a zbytku světa.“ (zdroj: Reflex)

…z kroniky Prahy 10 (2016)

JUDr. et PhDr. Miloslav Stingl se narodil 19. prosince 1930 v Bílině a vyrůstal v Karlových Varech. Dnes (psáno v roce 2016) žije tento světoznámý cestovatel, etnograf a spisovatel v Praze 10 – Strašnicích.

V roce 1954 vystudoval mezinárodní právo na Právnické fakultě UK a od roku 1956 studoval etnografii a folkloristiku na FF UK. Již během studia se zaměřil na mimoevropskou etnologii. V letech 1962-1972 pracoval v odboru rozvojových zemí v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. Po roce 1972 se zcela věnuje literární tvorbě a pokračuje v badatelské a popularizační činnosti spojené s četnými dlouhodobými cestami. Dnes je uznávaným odborníkem v etnografii a je předním znalcem indiánských a oceánských kultur. Doposud realizoval mnoho desítek cest, například jen Novou Guineu navštívil jedenáctkrát. V zahraničí strávil přes 20 let svého života, podnikl 14 cest okolo světa a navštívil asi 150 zemí. Nejdelší cesta trvala skoro tři roky, z toho šest měsíců žil s Eskymáky v Kanadě.

Nepřehlédněte:  Udženija: Hřib je hovado a vidlák ze Slavičína

Nejenže cestuje po světě, ale také o svých výpravách píše poutavé knihy. Těch vyšlo přes 40. V roce 1962 mu vyšla kniha Hvězdy a lidé, následovala díla Indiáni bez tomahavků, Indiáni na válečné stezce, Za poklady mayských měst, Poslední ráj, Tajemství indiánských pyramid, Siouxové bojují dál, Uctívači hvězd, Synové Slunce, Války rudého muže, Vládcové jižních moří, Poslední z velkých indiánských bojovníků, Vládcové ráje, Sex v pěti dílech světa nebo Havaj je nejlepší.

Natočil desítky cestopisných filmů a reportáží, hojně publikuje v našich i zahraničních časopisech, vystupuje v různých médiích. Německá televize ARD s ním natočila třináctidílný seriál. Je také čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapů. Ovládá 16 jazyků, například angličtinu, němčinu, španělštinu, ruštinu, ale učil se třeba i maorštinu.

V letech 1963-1968 byl místopředsedou Čs. – latinskoamerické společnosti, dále je členem mezinárodních etnologických společností při UNESCO v Paříži. Byl zakladatelem a předsedou redakční rady měsíčníku Latinská Amerika, který vycházel od roku 1964.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close