Cestování

Rakousko otevírá restaurace, Vídeň miliardou podpoří gastrobyznys

Sousední Rakousko, kde doposud koronavirem covid-19 onemocnělo na 16 000 lidí a potížím v souvislosti s onemocněním podlehlo 630 obětí, otevírá dnes restaurace a kavárny. Má to však svá omezení a pravidla, ale i tak je to pro zemi s téměř 9 miliony obyvateli zásadní a pozitivní zlom.

Musí dodržovat pravidla

Zatímco u nás jsou zatím otevřeny jen restaurační předzahrádky, Rakušané mohou už i do vnitřních prostor restaurací a kaváren. Ale všichni, kteří budou chtít jít na oběd nebo na večeři či na dobrou kávu a zákusek, musí dodržovat jistá pravidla, stejně jako samotný personál.

„Jsme si vědomi velké touhy po normálním životě, ale je třeba, aby byla dodržována jistá pravidla. Situace s koronavirem je výrazně lepší, ale stále není ještě vyhráno,“ řekla ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová.

U jednoho stolu tak mohou sedět maximálně čtyři dospělí hosté a jejich děti. Lidé budou obslouženi pouze vsedě u stolů, nikoli u baru nebo výčepu a personál musí mít roušky. Zároveň si také hosté nebudou moct vybrat stůl, u kterého chtějí sedět, ale určí jim ho personál restaurace či kavárny.

Rozestupy v restauracích a kavárnách v Rakousku neplatí. Provozní doba je omezena od 6:00 a 23:00. Od konce května se otevřou také hotely, a tedy i restaurace v nich umístěných.

Poukázky za miliardu

Rakouská metropole chce rovněž podpořit gastrobyznys. Proto radnice rozdá 950 000 domácnostem poukázky do restaurací a kaváren. „Jednočlenná domácnost dostane šek na 25 a rodina na 50 eur. Využít jej mohou do konce září. Chceme tím nastartovat tuhle část podnikání,“ uvedl primátor Vídně Michael Ludwig.

Hlavní město Rakouska tak tento krok vyjde na 40 milionů eur, tedy asi 1,1 miliardy korun. „Jsme bohatou metropolí, můžeme si to dovolit a je třeba podpořit podnikatele v oblasti gastronomie. Navíc nám začíná letní sezóna,“ dodal primátor.

Nepřehlédněte:  Utrácíme peníze doma a to je dobře
Rakušané se už těší na jídlo a pití v restauracích. Foto: Facebook
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close