Cestování
Nejnovější

Podzemí zámku Hluboká zkoumají odborníci

Jednu z nejnavštěvovanějších památek v ČR, pohádkový zámek Hluboká, který si každoročně prohlédne okolo 300 tisíc turistů, prozkoumávají archeologové a památkáři. Zajímá je spletitá síť podzemních chodeb, které měří okolo dvou kilometrů.

Tajemné zámecké podzemí

Cílem památkářů je chodby nejprve dobře poznat, sanovat a postupně obnovit. Uvnitř se doposud držela voda a vzduch neproudil, jak měl, což by mohlo časem celou stavbu nějakým způsobem narušit. Některé opěrné zdi začaly takzvaně ujíždět a trhaly se. Proto se musela podlaha části chodeb celá vybrat, vyčistit a porušené dno znovu předláždit.  Všechno původním způsobem a technologií.

„Čeká nás zmapování celé sítě chodeb, které jsou ve třech úrovních, podle toho, jak zámek procházel přestavbami,“ řekl kastelán zámku Martin Slaba.

Naposledy byl přestavěn koncem 19. století podle vzoru anglického hradu Windsor. Musejí zpracovat dokumentaci včetně foto a video záznamů.

Zámecká studna podle jejíž hloubky nese Hluboká svůj název. Foto: archiv ZH
Zámecká studna podle jejíž hloubky nese Hluboká svůj název.

Tajemná studna v podzemí

Uvnitř hlubockého zámku, který si zahrál v řadě českých i zahraničních filmech a seriálech, je také ukryta poměrně unikátní 90 metrů hluboká a 2,5 metru široká studna. Původně byla ještě asi o nějakých 20 metrů hlubší. O té však málokdo ví, že právě po ní dnes nese zámek svůj název Hluboká.

Jihočeská památka s mohutnou 51 metrů vysokou věží ale ukrývá ještě jednu kuriozitu, takzvaného Hltouna. Jedná se na tu dobu, kdy vznikl – o poměrně unikátní komplexní systém vytápění, který vybudovali poslední majitelé Schwarzenbergové. Je to celkem osm horkovzdušných kotlů, které pomocí šachet ve zdech vytápěly větší část objektu. Dnes se však zámek v zimě temperuje na 12 až 15 stupňů Celsia pomocí elektrických přímotopů.

Nepřehlédněte:  VIDEO: Strašnice se ohlíží za Miloslavem Stinglem (+89), čestným obyvatelem Prahy 10, i náčelníkem indiánů
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close