Videa

V Muzeu Kampa jsou škody asi za 12 milionů, stamiliony uchráněny

Přímo v Muzeu Kampa poděkoval pražským hasičům za zásah a záchranu vzácných děl při středečním požáru předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP09). Muzeum je uzavřené a podle dnešních informací by se mohlo otevřít částečně snad za 14 dnů, ale zcela začne fungovat snad až za rok.

Pokud jde o škody největší vznikla a technickém zařízení muzea, ta je odhadována na 10 milionů korun. Další dva miliony korun bude stát restaurování uměleckých děl v depozitáři, které zasáhly mastné a mazlavé zplodiny hoření. Rychlý a bezchybný zásah hasičů uchránil stamilionové hodnoty.

Zasažen byl depozitář

„Tým restaurátorů diagnostikoval, že na stovkách až tisících uměleckých děl je mazlavý popílek, který sice na první pohled vypadá bagatelně, ale díla jsou zasažena,“ uvedl Jiří Pospíšil. Pospíšil poděkoval prostřednictvím šéfa pražských hasičů plk. Luďka Prudila všem, kteří zasahovali při požáru. Zároveň se dohodli na dalších opatřeních které by podobné události mohla předejít. Pospíšil také věnoval jako poděkování za rychlý zásah 900 vstupenek hasiče a jejich rodiny.

Můžete přispět k obnově

Sovovy mlýny získala Praha od státu v roce 1997. Meda Mládková si je pronajala na 99 let. Významná je její sbírka dvou stovek obrazů a kreseb Františka Kupky. Kromě toho obsahují její sbírky na tisícovku děl československých výtvarníků z let 1965 až 1985. Tuto sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.Muzeum Kampa také vyhlásilo veřejnou sbírku, v níž chce získat podporu na opravy po požáru.

Požár se podařilo rychle zlikvidovat Zdroj Hasiči Praha

Nepřehlédněte:  Negrelliho viadukt zatím slavnostně, v pondělí naostro
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close