Videa

U Vinohradské vodárny vznikne oáza věnovaná vodě

Hydropolis se bude jmenovat park, který by měl začít Pražanům i návštěvníkům Prahy  sloužit v roce 2024. Jde o investici za 200 milionů korun.

„Projekt představí dětem ze školek a škol a široké veřejnosti i ké návštěvníkům Prahy vše to, co se děje v přírodě, ale i ve vodárenských  zařízeních  do okamžiku, kdy v domácnosti otočíte kohoutkem, to vše velmi moderní formou,“ primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Memorandum o spolupráci na tomto projektu podepsala Praha, Na Pražská vodohospodářská společnost (PVS) s Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a společnost Veolia, který vlastní většinu v PVK. O investici se podělí PVK a PVS rovným dílem, tedy každá organizace dáe 100 milionů korun.

K vytvoření expozic, které budou interaktivní a také k vybudování přednáškového sálu poskytne prostor jeden ze dvou vodojemu, který se u vodárny nalézá. Druhý zůstává funkční. Potěšitelné je i to, že vyhlídka z vodárenské věže se otevře veřejnost a nabídne velmi nevšední výhledy na Prahu.

Na střeše jednoho z vodojemů vznikne park s vodními prvky.. Vizualizace CMC Architekti
Srovnání dnešního stavu s vizualizací z dílny CMC Architekti

O věži

Vinohradská vodárenská věž, kde jsou nyní byty, vznikla z jakéhosi trucu proti Praze v době, kdy byly Královské Vinohrady samostatným městem a dlouho odolávaly připojení. Vznikla v  roce 1882 podle projektu architekta Antonína Turka. Královské Vinohrady vlastnily vodárnu v Podolí (ne ovšem tu, co tam stojí dnes), podzemní vodojemy, čerpací stanici a vodárenskou věž, která sloužila také jako vodojem. Objekt v novorenesančním slohu je nyní památkově chráněný.

Věž sloužila jako vodárenská až do roku 1962, pak byla přestavěna na byty a nájemníci tam bydlí dodnes. Rekonstruována byla také v roce 1993 a v posledních letech byla obnovena fasáda. Byty ve věži ale nezůstanou. Zbývají tam poslední nájemníci. Ty nahradí expozice k historii věže a této oblasti Vinohrad.

Nepřehlédněte:  Mariánský sloup roste dál
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close