Videa

Pražská záchranka děkuje Aneb řekli to tancem

Posádky pražské záchranky doposud poskytly péči téměř 1.000 pacientů s vysokým podezřením na onemocnění covid-19. Počet nemocných zdravotníků se přitom podařilo díky zvýšené ochraně udržet na minimu.

V ochranných opatřeních ale záchranná služba nepolevuje. I díky všem podporovatelům, pro které natočili pražští záchranáři děkovné video. Onemocnění covid-19 se potvrdilo u pěti zaměstnanců pražské záchranky. Průběh nemoci u nich ale neprovázely závažnější obtíže.

Poděkování tancem

Jako mimořádnou označují zdravotníci pražské záchranky podporu, které se nejen záchranářům dostávalo v uplynulých měsících od veřejnosti a firem. Všem podporovatelům poděkovali pražští záchranáři ve videu, které zachycuje tančící dispečerku a záchranáře.

Nic nekončí

Z ochranných pomůcek posádky doposud použily například přes 7.000 respirátorů třídy FFP2, přes 3.000 respirátorů třídy FFP3, přes 1.000 infekčních obleků a téměř 12.000 ochranných pláštěnek. Posádky nyní používají pro ochranu při také dýchání celoobličejové masky a polomasky s filtry, které lze využívat opakovaně. „Naši krizoví manažeři zajistili více typů ochranných pomůcek od různých dodavatelů, abychom nebyli závislí pouze na jednom zdroji a mohli v případě potřeby jednotlivé typy vzájemně nahrazovat či kombinovat,“ říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Ve zvýšeném stupni ochrany budou posádky pražské záchranky zasahovat i nadále.

Nejhorší byl začátek

Značný nápor na kapacity dispečinku záchranné služby v Praze představovaly především březnové dny, kdy kvůli koronaviru výrazně narostl počet volání na tísňovou linku 155 a počet hovorů přepojovaných z linky 112. Například 13. března přijali operátoři a operátorky přes 1.000 volání, což představuje stoprocentní nárůst. V dubnu následně klesl počet volání oproti dlouhodobému průměru přibližně o pětinu. I tyto počty se ale nyní vrací k běžným hodnotám.

Speciální tým už zůstane

Záchranná služba také v krátkém čase zřídila tým speciálních činností, který poskytuje péči pacientům s podezřením či potvrzeným onemocněním covid-19. Dvoučlenná posádka používá mimo jiné speciální protichemické obleky, celoobličejovou masku a filtroventilační jednotku pro dýchání. Díky zřízení týmu šetří záchranka síly ostatních výjezdových skupin na řešení běžných událostí. Tento tým do budoucna už zůstane běžnou součástí provozu pražské záchranky a bude připravený zasahovat i u dalších mimořádných událostí. Do konce roku bude tým vybaven i speciálním sanitním vozidlem, které ještě zvýší bezpečnost péče během transportu.

Nepřehlédněte:  Tapírek dostal jméno Morse. Porovnejte jeho zbarvení s morseovkou
Jeden z darů – optika pro masky Zdroj Záchranka Praha

Jeden příklad za všechny

Mysleli jste někdy na to, že i záchranáři nosí brýle? Jedním z pozoruhodných darů je i šokovná pomůcka, kterou vymysleli v Optice Jaroslav Policar. Záchranáři jim masku půjčili a optici nám tu za pár dní vymysleli speciální dioptrické vložky, které lze v maskách pohodlně použít – CoVidi. Každému ze zdravotníků je teď připravují na míru a zdarma.

Maska s diptrickou úpravou Zdroj Záchranka Praha
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close