Videa

Panna Maria se opět vznáší nad Staroměstským náměstím, bude lépe?

Na Staroměstském náměstí opět stojí Mariánský sloup. Po 23 letech kopii sloupu dokončil  sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci. Sloup padl  3. listopadu 1918, kdy pražský bohém a opilec zmanipuloval  dav, který za pomoci žižkovských hasičů svrhl sloup.

Panna Maria a Husův pomník, dlužno připomenout, že Jan Hus napsal vroucí modlitbu k Panně Marii. Foto Ivan Kuptík

Ten byl Frantou  Sauerem a jeho pomocníky považován za symbol habsburské nadvlády.  Proti svržení sloupu, který byl významnou barokní památkou, krátce poté protestovali zástupci města, ale marně. Franta Sauer se sám na smrtelné posteli omluvil za svůj čin.

„Moje babička, která se dožila přes 90 let a zažila stržení sloupu, mi říkala, že až jednou bude sloup postaven, tak bude na světě lépe. A já, když jsem to dneska viděl, tak si myslím, že na světě o trošku lépe je,“ řekl Petr Váňa. Zbývají ještě drobné práce a 15. srpna  má být sloup posvěcen. Uvnitř bude  replika gotického obrazy Panny Marie Rynecké, kterou  podle legendy nosil na svých prsou zavěšen staroměstský purkmistr Mikuláš František Turek ze Štrumfeldu a Rosenthalu  při obraně Prahy před Švédy v roce 1648. Obraz najdete v Týnském chrámu.

Nepřehlédněte:  Zběsilá honička – feťák a zloděj neujel, hledají se svědci
Tagy
Pokračovat ve čtení

Jeden komentář

  1. Ráda bych věděla, kdo je za tu šílenost odpovědný. Já si nesmím v Holešovicích vyměnit špaletové okno za plastové, které by vypadalo úplně stejně jako to původní, a tady stejná soukromá osoba jako já si může zabrat kus Staroměstského náměstí a vztyčit tam něco, co není ani kopie původního symbolu. Znamená to, že na zpupné přihlášení se k německému prostředí je naprosto jiný metr?Je to nechutné. Nakonecto dobře vystihujete i tou fotografií s Husem. Takže, kdo je ten odpovědný, komu je nuto poděkovat?

Související články

Back to top button
Close
Close