Videa

Na výstavu zve Mirek Dušín, Jan Tleskač i Vont Losna

Kdo by neznal milované Rychlé šípy v knihách Jaroslava Foglara – a snad ještě víc ty kreslené Markem Čermákem. Pojďte se alespoň krátkým videem podívat online na výstavu jejich dvorního kreslíře.

Ano, jsou to oni: Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. A jejich psi: nejprve Bublina, pak Kuliferda. „Antiparta“ Bratrstvo kočičí pracky: Dlouhé bidlo, Štětináč a Bouhouš.

Rychlé šípy původně vycházely jako komiks od roku 1938 do roku 1989, s vynucenými přestávkami v období nacismu a komunismu. Autorem námětu a scénáře byl vždy Jaroslav Foglar, kreslířem prvního období (do roku 1948) byl Jan Fischer a druhého období (od konce 60. let) Marko Čermák. Některé díly v roce 1941 nakreslili Bohumír Čermák a Václav Junek. První série vycházela v časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed, na přelomu 60. a 70. let i v různých sešitových vydáních. Souborné knižní vydání seriálu vyšlo roku 1998 v nakladatelství Olympia.

Kreslíři Čermákovi je 80, Šípy kreslí půlstoletí

Výstavu výtvarníka Marko Čermáka uspořádala Praha 1 k jeho osmdesátým narozeninám v Galerii 1 a expozice po právu vyvolala obrovské nadšení nejen mezi fanoušky Rychlých šípů. I proto ji zpřístupňujeme alespoň virtuálně. „Mnozí zájemci si již začali plánovat, kdy výstavu navštíví. Ale i když jsme ji museli zavřít, určitě o ni nepřijdou. Alespoň ve virtuální podobě. Vítejte tedy v Galerii 1 a seznamte se s tvorbou skvělého umělce i váženého občana Prahy 1!“ pozval Petr Burgr (ODS), 1. místostarosta.

Na výstavě tohoto všestranného umělce jsou k vidění jeho krajinomalby převážně z povodí Berounky, zpod svahů Brd, Křivoklátska nebo Krušných hor, dále ukázky knižních a časopiseckých ilustrací, ale hlavně desítky akvarelů legendárních postav Rychlých šípů. „K Marko Čermákovi mám od dětství velmi osobní vztah a vždy mě velice těší setkání s touto všestrannou osobností a umělcem. Díky jeho tvorbě totiž ožívá romantika příběhů Jaroslava Foglara, která je už dnes velkou vzácností. Je obdivuhodné, že Marko Čermák dokázal uplatnit svůj talent nejen v oblasti výtvarného umění, ale také jako originální hudebník. Proto má moji velkou úctu a přeji mu hodně dalších spokojených let ve zdraví,“ uvedl při slavnostní vernisáži výstavy starosta Petr Hejma (STAN).

Nepřehlédněte:  Podzemí Karlova náměstí jak ho neznáte

Víte, že Marko Čermák proslul hrou na banjo ve skupině Greenhors/Zelenáči a vůbec průkopník pětistrunného banja? Na starších LP byl také uváděn jako Marko „Rychlý šíp“ Čermák.

Expozice rovněž nabízí exponáty, které k tomuto umělci patří. Jde například o trofej z prvního ročníku festivalu Porta nebo zahraniční ocenění tohoto průkopníka hry na pětistrunné banjo a zakládajícího člena country kapely Greenhorns. K tomuto hudebnímu žánru, kterému je Čermák celý život věrný, patří také tramping, a tak výstava obsahuje i část věnovanou tomuto životnímu stylu.

Během vernisáže poděkoval Marko Čermák zástupcům městské části Praha 1 za uspořádání celé výstavy s humorem sobě vlastním: „Bez radnice by to nevzniklo, protože já výstavy nedělám. Takže je to vlastně jejich výstava, já dodal jen materiál…“

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close