Videa

Chceme takový turistický normál?

Když půjdete před půlnoci přes Karlův most, můžete si libovat, že nikde nejsou pověšené zámky, a že se tu hodně mluví česky, i když je vlastně podle statistik turistů málo.  

Je to osobní zkušenost. Najednou nás dohnala parta řvoucích velmi sebejistých Němců s plechovkami v rukou. A o kus dál parta snad Angličanů hulákala (opět s pivem) nějakou píseň. Snaha o zpěv sice byla, ale alkohol byl silnější. Nakonec jsme potkali ještě pár takových skupinek…

Nechtěný normál

Vše se, jak vidíme, vrací k turistickému „normálu“.  Až budou na mřížce, kde byl hozen sv. Jan Nepomucký do vody, zámky a v centru na chodnících budou ležet obsahy žaludků, zase bude vše „v nejlepším turistickém pořádku“. To se pak opět otevřou obchody s echt českými suvenýry, jako jsou trička s nápisem KGB, čepice Sovětské armády či šátky vzoru Palestina… Kolegyně mi k tomu už napsala: „Na Václaváku  se místo sýrárny Grand Moravia otevřel už jeden matrjoškovej šuntkrám.“ Je to jen předzvěst, protože turisté Praze stále chybějí.

Místo plechovek od piva najdete pod Kristem svíčky, snad to tak zůstane. Foto: Ivan Kuptík

Hotely jsou zavřené

Jak uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR, tržby za hotelový pokoj v Praze v červenci meziročně klesly o víc než 80 procent. I obsazenost hotelů je na 20 procentech a asi třetina je zavřená. Pokud jde o Prahu, pokles turistického ruchu se odhaduje na 70 procent.

Hotely jsou skoro prázdné, ale půjčovny lodiček si na nedostatek turistů určitě nemohou stěžovat. Foto: Ivan Kuptík

Propad vlajkových lodí

Samozřejmě je i nižší  návštěva pražských památek. Propad je asi 60 procent.  Vlajkové lodi pražské turistiky Hrad a Petřín jsou oproti loňsku na 25 procentech. Některé z turistických atrakcí využívají  špatné situace k tomu, aby opravily  památky, které by se jinak musely obnovovat postupně.

Propad zažívá i nejkrásnější možnost výhledu na Prahu z Petřínské rozhledny. Foto: Ivan Kuptík

V Praze jako doma

Kampaň „V Praze jako doma“, kdy  za každou noc v hotelu dostane návštěvník volný vstup do muzea, na památky, do zoo i na spoustu dalších atrakcí a zážitků, využilo kolem tří tisíc turistů. Akci podpořilo město mimo jiné tím, že při předložení Lítačky mají návštěvníci v městských organizacích (Muzeum hl. m. Prahy, Galerie hl. m. Prahy apod.) poloviční vstupné.

Nepřehlédněte:  Hloubětínská vozovna šla k zemi
Čeští návštěvníci dokáží ocenit dobré víno z Botanické zahrady Praha. Jejich kroky ještě před tím vedou do Trojského zámku, na snímku je jeho zahrada hluboko pod vinicí. Zdroj: Botanická zahrada Praha

Výjimka tu je

Trojský zámek, který spravuje Galerie hlavního města Prahy (GHMP), si na pokles nemusí stěžovat. Navštěvují ho tradičně především čeští turisté a tak není pokles nijak výrazný. Problém je ale se vstupem do Colloredo-Mansfeldského paláce, který leží u Karlova mostu přímo na Královské cestě. Tam galerie zaznamenává velký propad, protože palác navštěvovali především zahraniční turisté.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close