Videa

Černé billboardy ohrožují chodce, majitel je kdo ví kdo

V posledních několika týdnech se po Praze různých místech, především na periferiích objevily černé billboardy. Možná to má souvislost s nadcházejícími volbami, ale ať je to, jak je to, jde o černý zábor místa, které patří hlavnímu městu, Dopravnímu podniku Praha a dalším firmám.

Městská firma Technologie  Hlavního města Prahy (THM)  uplynulý víkend zlikvidovala na 20 černých billboardů. Jednadvacátým billboard den byl načerno postavený billboard v Radlické ulici naproti centru Nové Butovice. Proč billboardy ohrožují Pražany i dopravu. Důvodem je jejich zakotvení. Při likvidaci se ukázalo, že nemají naprosto žádné základy, žádná betonová kostka zapuštěná  hluboko do země. Jde jen o hřebíky z roxorů zatlučené do země.

Na Radlické patřil odstraněný bilbord této firmě, od které si ho najal Eurobillboard. Sídlí v menším domě v Holečkově ulici 49 , kde v domě najdete další stovky firem firem. Foto Ivan Kuptík

Hrozilo nebezpečí chodcům a řidičům

.Jak uvedl Tomáš Jílek, šéf firmy THMP, k rychlé likvidaci černých billboardů  přistoupila firma i proto, že na víkend byly hlášeny silné větry, které by mohly billboardy vyvrátit a mohlo by dojít k neštěstí. Zvlášť billboardy v severní části Prahy (Čakovice apod.) jsou umístěny jen pár kroků od silnice a to v ochranném pásmu, kam byl o žádný  úřad nedovolil takové zařízení umístit.

Ukotveno jen roxorovými „hřebíky“. Foto Ivan Kuptík

Spoléhali na pomalost úřadů?

Firma Eurobillboard, která si plochy údajně pronajímá od jiných firem (těžko dohledatelných) tvrdí zástupcům města, že neví o tom, že byly instalovány načerno. Lze se jen domnívat, že  se majitelé spoléhali na to, že než projde správní řízení, bude po volbách a teprve pak billboardy budou odstraněny. Takže úkol bude splněn. Zásah  je také součástí boje s vizuálním smogem, který Prahu zahlcuje.

Když se odstranila reklamní plocha, vyvrátil boční stojny jeden jediný člověk. Foto Ivan Kuptík

Divočina bez norem

Technologie Hlavního města Prahy odhadují náklady na odstranění a uložení jednoho billboardu na desítky tisíc korun. Otázkou je, jaké budou pokuty a kolik bude stát pronájem místa, který bude město podle slov radního Jana Chabra ( TOP 09)   vymáhat zpětně. „Tyto konstrukce nesplňují naprosto žádné normy ani statické ani stavební předpisy. Proto jsme se rozhodli odstranit je neprodleně,“ řekl radní Jan Chabr.

Nepřehlédněte:  Hloubětínská vozovna šla k zemi
Kdo zaplatí pokutu a dlužné nájemné? Foto Ivan Kuptík

Další jsou na řadě

V tuto chvíli zbývá odstranit asi pět billboardů. Nepůjde to tak rychle jako o uplynulém víkendu, protože stojí v hůře dostupném terénu  blízko silnice a je nutný zábor vozovky, aby bylo možné likvidační práce provést. Technologie Hlavního města Prahy  jen čekají na vydání povolení. Jak upozornil Tomáš Jílek, šéf firmy firmy THMP rozhodně nejde o poslední billboardy. V tuto chvíli ve spolupráci s městem starostové městských částí mapují, kde všude se nově načerno postavené billboardy objevily a bude je samozřejmě na základě jejich hlášení likvidovat.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close