Rozhovory

Thajská velvyslankyně JE Ureerat Chareontoh: To je zážitek, když mám Prahu celou pro sebe

S velvyslankyní Thajského království Její excelencí paní Ureerat Chareontoh jsme se setkali ve Žlutých lázních, když vařila pro hasiče, zdravotníky a  sociální pracovníky  vynikající thajská jídla. Zajímal nás, jaký je její život v době pandemie.

  • Jak se vám žije, když musíte zůstat v České republice, jak komunikuje se svou rodinou, jak to všechno vaše rodina prožívá?

Od svého příjezdu do Prahy v prosinci 2018 zde žiju sama. Moje rodina je v Bangkoku, ale kamkoli jsem byla poslána, včetně České republiky, alespoň jednou do roka mě navštívili. Většinou v dubnu, protože v dubnu je náš tradiční nový rok, stejně jako měsíc narození mojí maminky. Loni jsme společně s rodinou objevovali Prahu a ostatní města jako Český Krumlov a Karlovy Vary, a také země v sousedství České republiky, Rakousko a Maďarsko. Letos jsme ale naše plány museli vzhledem ke covid-19 posunout.

Moje rodina a já jsme vždycky v kontaktu několika způsoby, včetně sociálních medií. Máme skupinu, takže můžeme komunikovat navzájem, sdílet svoje dny, posílat si obrázky, cokoli. Nikdy jsme nepociťovali, že jsme od sebe daleko, ale osobní rozhovor je samozřejmě mnohem lepší a já doufám, že to nebude trvat dlouho a opět se s rodinou setkáme.

V Thajsku jsme zavedli téměř totožná opatření jako zde. Lidem, včetně mojí rodiny, je doporučeno zůstat doma, pracovat z domova a dodržovat společenský odstup. Myslím, že to je nová zkušenost pro každého, ale musíme tak postupovat kvůli bezpečí každého, včetně nás samotných.

  • Jak se díváte na antivirová opatření v České republice?

Domnívám se, že Česká republika zareagovala rychle. Vláda vyhlásila nouzový stav jen několik dnů poté, co se objevil první případ infekce. Doporučení nosit roušky a omezit sociální kontakt na veřejnosti bylo první v evropských zemích a mnoho dalších zemí teď přijímá stejná opatření. A nyní je dobrý nápad plošně otestovat ty, kteří nevykazují příznaky onemocnění, abychom odhadli reálný stav šíření viru. Současně vláda zvažuje a přijímá ekonomická opatření, aby pomohla těm, kteří byli nějak zasaženi.

  • Zkoušela jste se projít ulicemi města během koronaviru, využila jste toho, že jsou ulice liduprázdné?
Nepřehlédněte:  Petra Janů: "Chystám se na nového člena domácnosti!"

Ano. A všimli jste si, že během zákazu vycházení bylo každý den tak krásné počasí, jakoby vás příroda zvala vyjít ven? To je úžasný zážitek, ten pocit, že mám Prahu celou pro sebe. Ale i před koronavirem, Prahou se vždycky procházím ráda a užívám si jedno z nejkrásnějších měst na světě.

  • Thajsko je zemí, která láká turisty. Máte nějaké zprávy, jak to ovlivnilo vaši ekonomiku?

Thajská ekonomika, stejně jako mnoho dalších, které jsou součástí  globální ekonomiky, a také dodavatelské řetězce, byly přerušením globálních ekonomických aktivit následkem šíření covid-19 zasaženy. Poslední odhad růstu HDP v zemi pro rok 2020 je 1.5-2.5%.

Náš turistický ruch tvoří asi jednu pětinu thajské ekonomiky. Za normálních podmínek je měsíc duben v Thajsku nejvyšší turistickou sezónou, s festivalem vody Songkran  jako magnetem přitahujícím turisty z celého světa. Bohužel, v letošním roce musela thajská vláda jako prevenci před šířením covid-19 oslavy Songkranu zrušit. Vláda vyhlásila krizový stav od 26. března do 30. dubna, později, kvůli efektivnímu a účinnému boji s šířením viru, jej prodloužila do 31. května. To nevyhnutelně vedlo ke snížení počtu přijíždějících zahraničních turistů.

Přestože thajský turistický ruch zažívá momentální pokles, jsem si jistá, že to bude mít krátké trvání a očekávám brzké oživení. Jakmile se cestování obnoví, Thajsko se těší na přivítání zahraničních návštěvníků, zejména českých přátel. Mám informaci, že mnoho Čechů a cestovních kanceláří plánuje návštěvy Thajska,  jakmile to bude možné.

  • Plánujete v Praze nějaké aktivity po skončení tohoto koronavirového období? Napadá mě například Den otevřených nebo Quadriennale…

Velvyslanectví Thajského království plánovalo na rok 2020 pořádání několika kulturních aktivit jako např. Muay Thai show nebo soutěže v thajském boxu ve spolupráci s Českou Muay Thai Asociací. Dále Festival thajského filmu, kdy jsme jednali o spolupráci s pražskou radnicí, a samozřejmě Thajský trh v mojí rezidenci, který se loni setkal s vřelým přijetím u veřejnosti a navštívily ho tisíce lidí. Nicméně vzhledem k situaci ohledně covid-19 jsme vše přesunuli na pozdější dobu. Je nezbytné se řídit opatřeními a pokyny české vlády a já myslím, že bezpečnost lidí je velmi důležitá.

Nepřehlédněte:  „Začínat s plaváním způsobem prsa je už přežitek,“ říká plavecká trenérka Gabriela Minaříková
Paní velvyslankyně Pražany ráda uvítá, tak jako loni, ve své rezidenci na Thajském trhu.
  • Růst ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Thajskem byl relativně zajímavý – pokračuje navzdory pandemii obchod alespoň v určirém rozsahu? Setkávají se vaši obchodníci s nějakými překážkami, například v oblasti přepravy zboží?

Globální rozšíření pandemie covid-19 postavilo každou zemi do bezprecedentní situace, včetně Thajska a České republiky. Doprava zboží, cargo i osobní obchodní jednání byly určitým způsobem přerušeny. V letošním roce musíme posunout také jednání Společné komise pro ekonomickou spolupráci, stejně jako první schůzi Podvýboru pro turistiku, ale doufám, že se tyto schůzky uskuteční jakmile bude situace covid-19 za námi.

Mezitím ale jiné byznysové mechanismy, jako Česko-thajská komise  nebo  Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR, aktivně spolupracovaly s thajským velvyslanectvím v propagaci obchodních příležitostí pro thajské i české investory a podnikatele ve snaze udržovat  rozjíždějící se vzájemnou ekonomickou spolupráci. Ano, obchod pokračuje. Thajské produkty můžete stále vidět v regálech obchodů v České republice.

Jsem přesvědčená, že se silným odhodláním Thajska i České republiky zvládnout šíření viru, se situace v našich obou zemích  zlepší bez velkých negativních dopadů na naše ekonomiky a budeme moci ve všech oblastech naší spolupráce v blízké budoucnosti pokračovat .

Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close