Rozhovory
Nejnovější

Synodní senior Daniel Ženatý: „Pandemie dala církvi nové možnosti!“

Českobratrská církev evangelická (2. největší církev u nás po Církvi katolické) v době zákazu vycházení ještě více zintenzivnila využívání TV a rozhlasového vysílání, Facebook.com/Ecirkev, podporu jednotlivým sborům při jejich online komunikaci, chaty, krizové linky i charitu respektované Diakonie, kterou ČCE založilo.

Začínají Velikonoce a zároveň platí zákaz shromažďování osob. Na Velký pátek Daniel Ženatý (r. 1954), nejvyšší představitel (oficiálně synodní senior) Českobratrské církve evangelické vede online hodinovou bohoslužbu z Prahy Strašnic, kterou živě (před časem pochopitelně bez roušek a s lidmi) vysílá Česká televize. Daniel Ženatý je již několik let též „hlavou“ české Ekumenické rady církví. Jejími členy jsou například baptisté, husité, metodisté, Jednota bratrská, pravoslavní a starokatolíci. Přidružené členství má Církev římskokatolická, a pozorovatelské dál Federace židovských obcí, Církev adventistů sedmého dne, Armáda spásy nebo luteráni. Zdá se tedy, že nejenže evangelíci tuto komunikaci zvládají, ale že věřícím obecně se otvírají nové možnosti spojit tradice s moderními komunikačními prostředky.

„Mše online“

„Mše online“, to je pojem posledních dnů. Jak to funguje ve vaší církvi?

Skvěle, přenos online není nijak organizován shora, místní sbor, farnost může k online přenosu pozvat, nebo doporučit sledování třeba od sousedů.

Sjednocuje nebo rozděluje společnost taková hrozba, jako je pandemická nákaza? Splňuje současné dění náboženskou filantropii, jak ji obvykle vidí věřící? Pozorujete spíše sobeckost – „každý za sebe“ – nebo vzájemnost a pomoc?

Myslím, že jednoznačně sjednocuje. Činů vzájemné solidarity je více než činů sobeckých.

Jak se toto konkrétně projevuje v Českobratrské církvi evangelické, kterou zastupujete?

Na našem webu e-cirkev.cz je možné najít bezpočet nabídek k online bohoslužbám, modlitbám, zamyšlení. Všední život církve, podobně jako jinde, se děje online konferencemi, chatem, telefonem.

Nepřehlédněte:  HANA GREGOROVÁ: Exkluzivní a neobyčejně upřímný rozhovor!

Představa „věřících“ někdy evokuje starší osoby. Jaké máte zkušenosti vy – zvládají všichni i starší lidé se připojovat před mobil nebo počítač?

K mé časté pravidelné činnosti patří odstraňování předsudků. Jeden z nich je, že křesťané jsou převážně starší lidé. Kdo zavítá v neděli do kostela, potká se tam s lidmi všech generací. A práce s moderními technologiemi? No, když se začalo běžně komunikovat e-mailem, bylo současným osmdesátníkům pětapadesát. Myslím, že to nezapomněli. Ale je pravda, že nastavení Skype, instalace aplikací do mobilu, to už pro mnohé problém je. Snad mají někoho, kdo jim pomůže.

Pohled jiných církví v ekumenickém hnutí ke koronaviru

Jste zároveň od roku 2017 předsedou Ekumenické rady církví v ČR. Vidíte nyní odlišný přístup nebo postoj jednotlivých subjektů ke koronaviru, nebo se do značné míry prolíná?

Přístup je shodný, výzvy k respektování vládních nařízení, vzájemné ohleduplnosti, modlitby za ty, kdo s koronavirem bojují, za nemocné u nás i ve všech zemích světa. Odlišný přístup jsem nezaznamenal.  

Dá se podle vás paradoxně říci, že s karanténou a zvýšenou aktivitou online se CČE, stejně jako všem ostatním církvím, otvírají doslova neomezené možnosti v oslovování lidí, a to jak vlastních věřících, tak i zcela běžným a masově rozšířeným skupinám?

Ale ty možnosti tady přece byly i před současnou krizí. Spíše šlo o to, že se je nedařilo nabízet tak, aby o nich společnost věděla. Současný zájem, domnívám se, je i proto, že faráři i lidé v církvi jsou schopni formulovat pozitivně věci spojené s problémy života. Není mnoho politiků, kteří dokážou vyjadřovat své myšlenky kladně, aniž by nešpinili druhé. A protože v době krize lidé touží po pořádném slově, proto oceňují ty, kdo to zvládnou.  A ještě něco, současná krize dala mladším v církvi prostor pro realizaci, převzali zodpovědnost za věci spojené s „internetem“. To je dobrá zpráva pro všechny.

Nepřehlédněte:  Ondřej Gros: Až bude po všem, jdu na pivo

Fígl na dobrou náladu a proti „ponorce“?

Jak vy sám doma s rodinou a dětmi zvládáte obecnou karanténu? Může i na domácnost vysokého církevního hodnostáře dopadnout „ponorka“?

Nejsem naštěstí v karanténě, aspoň zatím, děti už máme dávno z domu, takže jsme s manželkou sami. Dopadnout ponorka může, to víte, že jo, ale zatím nedopadá. Práce se přesunula k počítači, mobilu, chatování, online konferencím. S nadsázkou říkám, že mám otlačené ucho. Pouze odpadly cesty do práce, a nutnost být stále v obleku a oholen.

Máte doma nějaký „fígl“ na dobrou náladu? Tip na film, hru, knížku, úklid?

Z dřívějších dob mám asi dva metry gramofonových desek. Velmi dlouho jsem je neslyšel, tak teď, když to jde, si pouštím jednu za druhou, nevybírám, jestli na ni mám náladu, nebo ne. Je to nádhera. 

Skončil stav nouze. Vše je otevřeno. Kam půjdete jako první? A co budete dělat hned potom?

Sedneme na vlak nebo do auta a pojedeme s manželkou navštívit rodiny našich synů. Už se nám stýská po vnoučatech.

Diakonie ČCE má i chat či krizovou linku

Máte často slovo či online mši v České televizi, jste slyšet v českých rádiích. Lze odhadnout, kolik lidí vás online poslouchá?

Nemám svůj pravidelný pořad. Dříve, po dobu asi sedmi let, jsem každé nedělní ráno měl několik minut v Českém rozhlase Pardubice. Teď mám poměrně často nějaké slovo v ČRo2, na Vltavě, v Rádiu Proglas. Jsem rád a vděčný za každého, kdo má slova poslouchá, počty neznám, ani se po nich nepídím.

Měl by věřící spíše se modlit, nebo se věnovat druhým, charitě…?

Věřící jsou lidé schopní samostatného moderního myšlení, jistě najdou i další možnosti, jak pomáhat v boji s koronavirem, a zváží, jaké jsou jejich možnosti. 

Nepřehlédněte:  Psychoterapeutka Sládková: Seniory ničí osamělost!

Ne každý ví, že respektovaná charitativní Diakonie je vlastně aktivita vaší Českobratrské církve evangelické, která ji založila a spolupracuje s ní. Jak probíhá charita vaší Diakonie v těchto dnech?

Výborně, jsme na svou Diakonii hrdí. Pomáhá v nynější těžké situaci bez rozdílu všem seniorům v nouzi, kteří se na ni obrátí. Pomáhá především obstaráním jejich záležitostí, ale také radou na lince důvěry. Je bezplatná a dostupná každý den od 9.00 do 20.00 hodin na tomto telefonním čísl.:  800 567 567. Další možností je chat poradna dostupná na odkazu https://www.soscentrum.cz/linka-duvery/, která je k dispozici denně od 9.00 do 20.00 hodin, včetně víkendů.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close