Rozhovory

Starostka Prahy 2 Černochová: „Velmi mi chybí, že nemohu vidět rodiče“

Ptáme se vrcholných představitelů pražských radnic na zkušenosti a postřehy nejen ohledně koronaviru a karantény, ale i na osobní pocity ve stávající situaci.

Co si myslí Jana Černochová (ODS), starostka Prahy 2

Jste svolná s případným naprostým zákazem vycházení?

Nepovažuji za pravděpodobné, že k tomu dojde. Ani v Praze, ani v rámci celé republiky. Už nyní patří mimořádná bezpečnostní opatření v České republice k nejpřísnějším na světě. Máme špičkové epidemiology, a pokud říkají, že ta opatření jsou nezbytná, není důvod tomu nevěřit. Na druhou stranu dřív nebo později přijde doba, a možná nazrála už nyní, kdy situaci musíme posuzovat i z ekonomického hlediska, aby nám tady koronavirus nezanechal spálenou zemi.

Postupuje podle vás vláda/krizové řízení dostatečně? Postupuje magistrát dostatečně? V čem by se měli zlepšit?

Na pomoc zvenčí se nespoléháme.  Od magistrátu jsme první pomoc dostali až tři týdny poté, co se nákaza virem COVID-19 objevila v České republice. Byla naprosto nedostatečná, pro více než 49 000 obyvatel naší městské části jsme získali pouze 3800 kusů jednorázových ochranných roušek.

Na pomoc od státu se spoléhat nemůžeme vůbec, když jsme v situaci, že ochranné prostředky nedokáže sehnat ani pro zdravotníky a pracovníky sociální péče.

Navíc mám dojem, že vláda zůstává vždy o jeden krok zpět za koronavirem. Nemá žádnou ucelenou představu, jak postupovat, a problémy řeší ad hoc až v momentě, kdy nastanou. Přitom existují krizové plány, jen se podle nich nepostupuje. V dobách krize se prostě stát nemůže řídit jako firma, jde o život a budoucnost nás všech.

„Od magistrátu jsme první pomoc dostali o tři týdny později.“

Co vidíte vy jako starostka za největší problém vzhledem ke koronaviru ve vaší městské části?

Stát na nás nečekaně převádí některé povinnosti, například žádosti o ošetřovné pro OSVČ. Pro náš úřad to je komplikovaná záležitost, doteď k tomu neexistuje žádný prováděcí předpis ani metodika. Musíme to ale zvládnout a zvládneme to. Zažíváme nyní kritické dny, ale zjišťuji ohromnou věc,  že  lidé si v takových chvílích umí vzájemně pomáhat a podporovat se.

Nepřehlédněte:  Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina: Vylučuji náměstí Interbrigády přejmenovat

Kdyby ta lidská solidarita neexistovala, to by byl ten největší problém. Naštěstí to tak není, proto jsem přesvědčena, že zavřené školy, obavy našich seniorů, nejistotu podnikatelů a nedostatek ochranných pomůcek společně zvládneme. Naše radnice občanům pomáhá, kde může. Roznášíme s dobrovolníky roušky, dezinfekční prostředky, informační letáky s krizovými linkami, úřad funguje pro veřejnost dál, i když v omezené míře.

Jak vy osobně řešíte nákazu, jak s rodinou doma? Jaké vy sama používáte ochranné pomůcky?

Velmi mi chybí to, že nemůžu vidět rodiče. S ohledem na věk totiž patří mezi tu nejrizikovější skupinu a já si v tomto ohledu nedovolím nic riskovat. Roušku, brýle a jednorázové rukavice považuji za samozřejmost. O mně je známo, že mám ráda pořádek, teď tedy mám nejen uklizeno, ale i vydezinfikováno. A nejsem sama. Podle údajů z hygienických stanic patří Praha 2 k těm městským částem, kde je nejméně infikovaných. Mám z toho radost a doufám, že to tak zůstane i nadále.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close