Rozhovory
Nejnovější

Starosta Žižkova Ptáček: „Izolace od přátel je nutná, ale bolí.“

Ptáme se vrcholných představitelů pražských radnic na zkušenosti a postřehy nejen ohledně koronaviru a karantény, ale i na osobní pocity či na stávající situaci.

Co si myslí Jiří Ptáček (TOP 09), starosta Prahy 3

Jste svolný s případným naprostým zákazem vycházení?

V ulicích pozoruji, že se lidé chovají poměrně zodpovědně. Samozřejmě jsou výjimky, ale otázkou je, zda by se tito lidé začali chovat jinak i v případě dalších omezení. Nicméně abych se nevyhýbal odpovědi, svolný jsem. Pokud epidemiologové takový postup doporučí, tak jsem připravený rozhodnutí akceptovat.

Postupuje podle vás vláda/krizové řízení a pražský magistrát dostatečně? V čem by se měly třeba zlepšit?

Jednoznačně musím ocenit rychlost přijatých opatření na začátku krize. Byl to od vlády dobrý tah. Nicméně kvalitu hmotného zajištění poznala většina z nás. Stát musel udělit výjimku pro galanterie, abychom si svépomocí mohli ušít roušky. Popravdě mě zamrazilo, když jsem na Facebooku četl výzvu Podolské porodnice. Toto vysoce profesionální pracoviště bylo závislé na rouškách od domácích švadlenek, protože zcela selhalo zásobování zdravotnickými pomůckami. Politické exhibice a poklonkování u letadel, která dorazila z Číny, též pochvalu nezaslouží. Více bych to nechtěl komentovat. Čas na případné hádky bude, až to celé skončí. Do té doby bych ocenil co největší informovanost. O většině opatření se totiž vedení obcí dozvídá nejdříve z médií stejně jako všichni ostatní.

Stát dal výjimku pro galanterie, abychom si svépomocí šili roušky!

Co vidíte vy jako starosta za největší problém vzhledem ke koronaviru ve vaší městské části?

V Praze 3 máme zatím nejmenší množství infikovaných napříč celou Prahou (poznámka: k 29. 3. to bylo 8 nakažených). Samozřejmě se snažíme zajistit co nejdůkladnější dezinfekci veřejných míst. Pro seniory jsme zajistili donášku jídla, snažíme se distribuovat roušky a tak podobně. V danou chvíli pochopitelně bojujeme s dostupností zmíněného materiálu. Současně si uvědomujeme, jaký dopad bude mít tato krize na živnostníky, podnikatele a samozřejmě i všechny zaměstnance, kteří musí hradit své závazky. Už nyní se nám ozývá řada lidí, kteří nečekaně zůstali bez příjmů a nevědí si rady. Paralýza podnikání bude mít obrovské následky a bohužel je nejvíce ponesou ti nejslabší.

Nepřehlédněte:  Blanka Matragi: Nebojím se jakékoliv výzvy!

Jak osobně řešíte nákazu, jste s rodinou doma? Co používáte za ochranné pomůcky?

Pochopitelně všichni používáme roušku a dbáme na mytí rukou. Pro děti je izolace od kamarádů čím dál větší problém. Máme tři děti a z toho jsou dvě školou povinné. Domácí vzdělávání a vytváření programu padlo především na moji ženu, která díky tomu zůstává doma. Až tohle skončí, budeme si všichni vážit každého setkání. Izolace od přátel je nutná, ale bolí.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close