Rozhovory

Propadnou se ceny bytů kvůli pandemii natrvalo?

Koronavirus zasáhne i obchodování s byty. Objevují se hlasy, že ceny padnou  až o třetinu, jiní říkají, že  propad bude ještě větší a navíc trvalý. Jak vidí situaci odborník? Zeptali jsme se Romana Weisera z BIDLI holding, a.s., který se na trhu nemovitostí pohybuje 27 let a zná ho dopodrobna.

„Zažil jsem nejeden cenový výkyv, a to včetně dosud největší krize v letech 2008-2010, a tyto názory nesdílím,“ říká Roman Weiser.  „V době krize v letech 2008-2010 byla jiná situace, napříč republikou probíhala masivní vlna privatizace obecních bytů. Ta podstatně zvýšila nabídku na trhu. Na něj se tehdy postupně dostaly desítky tisíc bytů, jejichž vlastníci, původně nájemci, čekali, až zprivatizují svůj obecní byt za deseti až sta tisíce, a pak jej obratem za sta tisíce až miliony prodají. Zároveň se v době krize držely banky a stát stranou a ekonomiku v podstatě nijak nepodpořily. Tehdy bylo možné nalézt v nabídce desítky bytů v rámci jedné ulice, kdežto dnes najdete na některých sídlištích v Praze např. byt 3+1 jen v počtu jednotek na celou lokalitu, nebo třeba také žádný.“

Čím se tedy situace liší od dneška?

V současnosti je situace taková, že kvůli levným hypotékám a dlouhodobě nedostatečné výstavbě nových bytů a rodinných domů je nabídka na trhu minimální a poptávka tak velká, že se nemovitosti prodávají rychlostí v řádu dnů až několika málo týdnů. Dříve jsme byli zvyklí, že byt se prodal cca za 2-3 měsíce, rodinný dům za 3-6 měsíců a pozemek za 6-12 měsíců.

Ale stát pořád stojí trochu mimo…

Neřekl bych. Na přístupu státu se aktuálně potvrzují dřívější sliby politiků, že v době krize budou ekonomiku významně podporovat (např. viz nedávný příslib přímé a nepřímé podpory v souhrnu 1 bilionu Kč). Oproti krizi z roku 2008 jsou dnes banky v Česku ve skvělé kondici a na krizi velmi dobře připraveny. Rovněž světové velmoci jsou připraveny do svých ekonomik napumpovat obrovské množství peněz s cílem minimalizovat dopad krize a ekonomiky restartovat.

Nepřehlédněte:  Denisa Pfauserová: Jsem naprostá antifeministka!

Jak se dotkne trhu s byty fakt, že všechna sdílená turistická ubytování typu Airbnb už nenesou peníze? Neobjeví se na trhu velké množství bytů, zvlášť v Praze, a tím spadnou ceny?

Jedině kdyby své nemovitosti začali panicky prodávat investoři, kteří je krátkodobě pronajímají turistům. Podle mne by byli sami proti sobě, neboť by zvýšením nabídky jejich nemovitosti ztratily na ceně a oni by prodělali. Otázkou pak ale je, kam jinam by své peníze vlastně v této době investovali. Vyřešení stávající situace ohledně koronaviru navíc nebude trvat roky, nýbrž měsíce a po relativně krátké době, tj. například do roka, se i cestování vrátí do normálu. Řešení pro tyto investory tedy je, že nemovitosti dočasně pronajmou. Sice se sníženým výnosem, ale i ten jim zajistí přežití, aniž by tratili na hodnotě své investice, která jim v posledních letech raketově rostla. To může v některých lokalitách snížit ceny nájmů, které v poslední době rostly rychleji než ceny nemovitostí, a tím se situace vlastně tak trochu vyrovná.

Myslíte si, že po odznění téhle „virózy“  se už nebudou kupovat  investiční byty?

Investice do nemovitosti je u nás v dlouhodobém horizontu ta nejjistější forma uložení peněz, která přináší jednak pravidelný výnos z nájmu, jednak dlouhodobý růst hodnoty investice.

Takže jak vidíte vy osobně situaci?

V následujících měsících dojde k dočasnému zastavení růstu cen nemovitostí a prodloužení průměrné doby jejich prodeje, na jakou jsme byli zvyklí dříve. Jediné, co by tuto predikci mohlo změnit, by byla panika. Samozřejmě, čím déle bude řešení problému s šířením nákazy koronaviru trvat, tím větší dopad na všechny oblasti ekonomiky to bude mít. Pak by byl, zejména v některých specifických lokalitách, na místě i scénář mírného poklesu cen nemovitostí, ovšem s relativně brzkým návratem na původní úroveň.

Nepřehlédněte:  HANA GREGOROVÁ: Exkluzivní a neobyčejně upřímný rozhovor!

Znamená to, že by ani byty typu Airbnb, které by se vrhly na trh, nesnížily cenu, jak někteří tvrdí?

Většina krátkodobě pronajímaných bytů například v rámci Airbnb se nachází v historických centrech velkých měst a jejich nejbližším okolí. Jedná se většinou o malometrážní byty v lukrativních lokalitách, kterých je na trhu velký nedostatek. Rozhodně si nemyslím, že jsou na tom vlastníci těchto bytů finančně tak špatně, že by je najednou vrhli všechny na trh. K tomu jistě nedojde, neboť by se zbytečně zbavili hodnotné investice. A pokud někteří přeci jen tyto byty na trh dají, poměrně rychle z trhu zmizí.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close