Rozhovory

Josef Kubáník: „Napsal jsem napínavý příběh, který zažila Lucie Bílá!“

Josef Kubáník je muž mnoha profesí. Hraje v televizních seriálech i na jevišti Slováckého divadla v Uherském Hradišti, moderuje spousty akcí včetně Letní filmové školy, věnuje se marketingu a je i spisovatelem.

Po loňském úspěchu knihy Poslední deník Květy Fialové, která se stala šestou nejprodávanější u nás, letos napsal další. Jmenuje se Herec a čtenáře v ní vezme do zákulisí showbyznysu. Ale nejenom to. Na své si přijdou i milovníci napínavých příběhů. Ten, který popisuje Josef, se navíc skutečně přihodil a může se stát i vám.

Loni jste napsal úspěšný Poslední deník Květy Fialové a rok se sešel s rokem a už je na světě další kniha. Co vás k ní vedlo?
Nechal jsem se tak trochu vyprovokovat. Pořád se mě někdo ptal, co dalšího napíšu, a i když jsem nic v plánu neměl, tak jsem si říkal, že tu hozenou rukavici zvednu.

Tentokrát ale nevzpomínáte na žádnou slavnou osobnost, napsal jste téměř detektivní příběh z hereckého prostředí. Proč?
Zákulisí showbyznysu moc dobře znám, hraju divadlo přes dvacet let a mám za sebou téměř dvacet seriálů a filmů. Takže vím, jak to tam chodí a díky tomu mohou do zákulisí nahlédnout i čtenáři.

To mohla vzniknout další kniha o některém z vašich kolegů…
To jistě mohla, ale víte, kolik takových knih je? Kniha o paní Fialové byla výjimečná v tom, že jsme byli skutečně blízcí přátelé a díky tomu je to vyprávění velmi osobní a intimní. Nikoho jiného už takto blízce neznám, a tak jsem se pustil do jiného žánru.

Když jste vzpomněl paní Fialovou – chybí vám?
Samozřejmě. Každý blízký člověk, který už z vašeho života odešel, vám chybí. Chybí mi její nadhled, humor, bláznivé nápady.

Jaké například?
Těch bylo tolik! Jednou jsem třeba potřeboval stihnout vlak, který by mě zavezl z Uherského Hradiště, kde jsem měl večer představení, do Prahy, kde jsem ráno točil. Vypadalo to totiž, že mi rychlík těsně ujede. Paní Fialová neváhala, zavolala našemu řediteli, aby poprosil kolegy, ať hrají rychleji a zároveň si to pojistila tím, že brnkla i na nádraží, aby v případě, že bych pořád ještě neběžel, zdrželi rychlík.

Nepřehlédněte:  Jana Havrdová: Občas se při vysílání odbouráme!
Jeho kniha vychází ze skutečné události. Foto: Jaroslav Jiřička

To muselo být na nádraží pozdvižení…
Asi bylo. I paní Květa se tím bavila. A když to nakonec dobře dopadlo, tak přijela, koupila láhev sektu a šla na nádraží poděkovat.

Co by řekla na vaši spisovatelskou aktivitu?
Zajímalo by ji, jestli má kniha nějaký vyšší princip. Jestli to není jen nějaké žvanění. Až bych ji ujistil, že má i svůj přesah, fandila by jí.

Nyní jste napsal téměř thriller. Napínavé knihy jsou dnes atraktivní, máte je rád?
Především nemám rád situaci, kdy sedíte u televize a říkáte si: který blbec toto napsal, když už od začátku vím, jak to dopadne? Tak jsem si řekl, že zkusím napsat něco, kde zvraty neočekáváte a kde jste příběhem pohlceni tak, že chcete číst pořád dál.

Kdo už vaši knihu Herec četl a jaké byly reakce?
Dal jsem ji přečíst přátelům a kolegům a ohlasy mě těší. Moje sestra mi řekla, že v noci nemohla usnout a že už ji žádné mé knížky nezajímají, kamarádka Daniela Šinkorová mi zase napsala, že se mě bude bát, což mi přijde obojí moc fajn. (smích)

O čem tedy kniha vypráví?
Hlavním hrdinou je Jan, obdivovaný, známý, hýčkaný, ale i slávou zkažený herec. Jednoho dne mu na mobilu přistane omylem SMS z neznámého čísla a on toho využije. Jaká úleva, říká si, bavit se s někým, kdo neví, že jsem ten známý herec. Jenže z flirtu s vtipnou a pohotovou Martinou se stane psychologická jízda, u které si budete říkat – kdo z těch dvou je lepší herec a kdo jen hračkou toho druhého?

Je pravda, že jste se nechal inspirovat skutečnou událostí, která se stala Lucii Bílé?
Je to tak. Před vydáním knihy jsem to u Lucie ověřoval a potvrdila mi, že k tomu opravdu došlo. Fascinuje mě, že tak zajímavý příběh ještě nikdo nezpracoval.

Nepřehlédněte:  Kateřina Marie Fialová: Nejlepší rodičovská rada byla peprnější…

Vy jej vyprávíte netradičně – jen prostřednictvím SMS. Proč?
Mám za to, že to zvyšuje napětí a i tempo vyprávění. Navíc jsem nikdy nic takového neviděl, tak jsem to bral jako zajímavou výzvu.

V Modrém kódu se sešel s Evou Burešovou a Ondřejem Rychlým. Foto: archiv JK

Kromě psaní ale také hrajete v divadle i v seriálech. Kde vás teď můžeme vidět?
Na jevišti si mě můžete prohlédnout u nás ve Slováckém divadle, tam jsem třeba těsně před prázdninami dozkoušel hlavní roli v komedii Deskový statek a v televizi třeba v seriálu Sestřičky – Modrý kód, kde hraju gynekologa Daniela Štěpánka.

V Sestřičkách – Modrém kódu hrajete lékaře s Ondřejem Rychlým, kterému jste hrál v seriálu Gympl s (r)učením omezeným tatínka. Jaké bylo setkání po tak dlouhé době?
Když jsme měli s Ondrou v Gymplu poslední natáčecí den, bylo to zrovna 23., tak jsme si slíbili, že si každý měsíc 23. zavoláme a řekneme si, jak se máme. A to jsme pak dělali, také jsme se navštěvovali, takže jsme spolu byli pořád ve spojení. Teď už zase točíme a jsem rád, že se Ondrovi v soukromí daří, má vedle sebe krásnou Terezku a syna Tobiáše. A vždycky, když se vidíme, tak se obejmeme a radujeme se z toho. Byl bych rád, kdyby Ondra přišel na křest knihy, už proto, že některé příběhy, které v ní popisuji, jsme zažili při natáčení spolu.

Na kdy křest plánujete?
Budou dva. Ten první proběhne 10. září v Písecké bráně v Praze, kmotrem bude Vojta Dyk a druhý musí být i u nás v Uherském Hradišti, a to 24. září. Kmotry bude kolega herec Tomáš Šulaj a psychiatrička Soňa Hronová. Teď ještě upřesňujeme hodiny, ale na mém instagramovém účtu se zájemci všechno dozví, takže o nic nepřijdou.

Proč vám bude knihu na Moravě křtít psychiatrička?
Protože v knize otvírám i téma toho, jak je důležité mít v životě uklizeno a psychiatři k tomu mají co říct. A také připomínám to, co řekl herec Robin Williams: „Každý, koho potkáte, bojuje v bitvě, o které nic nevíte. Buďte hodní. Vždycky.”

Nepřehlédněte:  Režisér Tomáš Magnusek shodil půl metráku a říká: Nejlepší je nežrat!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close