Rozhovory

Jediný výrobce krystalového vína na světě Miroslav Kovács: Víno i covid nás učí trpělivosti.

Vínu a oblasti vinařství se věnuje přes dvacet let. I když poslední roky pod jinou značkou, stále vyrábí kvalitní, originální vína a jako jediný na světě nabízí unikátní krystalové víno. Miroslava Kovácse, podobně jako desítky dalších vinařů, zasáhla koronavirová situace. Jak ji toto malé rodinné vinařství zvládlo? Co mu doba covidová dala a co naopak vzala?

Pane Kovácsi, jak vás koronavirová situace zasáhla, poznamenala, omezila?

Byť jsem životní optimista a snažím se vše brát s nadhledem, tak musím říct, že to co proběhlo a vlastně ještě probíhá, je průšvih. Naše malé rodinné vinařství Jarmila, které opravdu vyrábí vína vysoké kvality – nikoli na kvantitu, ale na kvalitu a s originálním projevem, pochopitelně koronavir zasáhl velmi. Nicméně naštěstí nepoložil a snažíme se to zvládat i teď, protože to ještě vlastně není za námi.

Takže ekonomická stránka a odliv klientů, nebo i další záležitosti spojené s podnikáním?

Naše vinařství je postaveno na osobním kontaktu se zákazníkem, na kontaktu, to co je prostě nezastupitelné. My jezdíme do vinoték, do restaurací, do vinných klubů, kde vína osobně představujeme zákazníkům. Protože běžně vína mohou ochutnat a poslechnout si i o nich povídání a přesvědčit se o jejich jedinečnosti, tak nyní během těch tří měsíců toto všechno padlo. Od začátku roku se naplánovalo mnoho projektů a prezentace ochutnávek, prezentací, které byly buďto nenávratně zrušené nebo odložené na dobu neurčitou.

Rezervy se tenčí, náklady zůstávají

Miroslav Kovács s napětím očekává, jaká bude letos úroda a kvalita vína. Foto: Archiv MK

Jistě vás to ale postihlo finančně, i co se týče nákladů a odvodů státu.

Ano, jistě. Máme firemní vinotéku, sídlíme v Dolních Dunajovicích, v obci, kde se u nás turismu daří, je to u nás velmi pěkné. Máme k nám blízko Pálavu, Dunajovické kopce. Mnoho lidí k nám jezdí načerpat sílu, projet se na kole a jejich návštěva je spojena i s tím, že přijdou do naší firemní vinotéky a při odjezdu si vína nakoupí. Toto vše prostě na jaře možné nebylo. Znamenalo to několikaměsíční propad příjmů, ovšem mnohé závazky a povinnosti se plnit musí, a i když se něco odsunulo, zaplatit to musíme. Například včetně sociálních a zdravotních odvodů. Ale když najednou nemáte tržby, tak z čeho to máte hradit?

Nepřehlédněte:  Zpěvačka Hanka Křížková: Už se těším, až venku sundám roušku!

No z řad politiků tu byly hlasy, že si živnostníci a podnikatelé mají přeci vytvořit nějaké rezervy. Co na tento názor říkáte?

Ano, někteří říkají, že si jako podnikatelé máme vytvořit jakýsi finanční polštář, to je v pořádku. Štěstí přeje připraveným. Ale to jsou rezervy, které nejsou na mnoho měsíců.

Když pak i s ohledem na provoz, zaměstnance a další věci tyto rezervy rozpustíte, ptáte se, co dál. Navíc jsme malé rodinné vinařství. Peníze, které během roku vyděláváme, investujeme zpět. Takže nemůžeme mít rezervy na půl roku rok dva. Je to složitá, komplikovaná situace.

Vinaři jsou často navázáni na gastronomii, odbyty, na ubytovací zařízení a další věci. Když tohle ale nefunguje, svezeme se s tím všichni. Je to takový systém padající ´sněhové koule´.

Kromě toho jsme my a další spousta malých a středních vinařů spojena s tím, že jsou tu různé slavnosti, návštěvy sklepů a podobně. Je to jak samotný prodej, tak i kontakt s klienty. A to také bylo na nějakou dobu zrušeno.

Máte nějaký nápad, podnět na to, jak tu situaci přežít, a hlavně trochu nastartovat tu ekonomiku?

To je maličko složité něco radit. Snad jen, snažit se co nejvíce o to, aby se vše vrátilo postupně do normálních kolejí. Dělat vše proto, abychom přežili, neztratili kontakt s klienty.

Profese vinaře je velmi těžká, ale krásná práce. A jak víno, tak i ten covid nás vlastně učí trpělivosti. Věřím tomu, že všechno se zase podaří vrátit do doby před koronavirem. Že to chce čas a úsilí.

Miroslav Kovács, stejně jako další vinaři momentálně nemají zrovna na růžích ustláno.
Foto: Archiv MK

Více času a nové zkušenosti

Je něco, co vám naopak pomohlo, v čem byla situace pozitivní?

Tak jistě, najednou jsme měli všichni hodně času, kterého se nám nedostávalo. Na to, abychom oprášili a začali přemýšlet o projektech, které jsme měli upozaděné. Přemýšlení o nových projektech a nové aktivity. Měl jsem také o něco více času a energie na práci s vínem. A snad budou zákazníci potěšeni, že to víno bude ještě krásněji vonět a lépe chutnat.

Jak tedy postupovat dál v této době?

Ono v našem případě je důležité, že s vínem pracujeme, jak jsme naučeni. Aby chutnalo a reflektovalo kvalitu ročníku. Taky asi mnoho z nás vinařů se naučilo více pracovat online – ať už šlo o pobídky přes sociální sítě, komunikace přes internet, větší aktivita  – vinného klubu, rozesílání newsletterů. Je pravdou, že mnoho zákazníků začalo více využívat objednávky přes e-shop a my jsme začali vína více zasílat prostřednictvím zásilkového systému.

Nepřehlédněte:  Upír Krejčí: Místo komiků se rodí jen aktivisté…

Bude letošní sezóna bez ohledu na covid úrodná, úspěšná

Vinohrady si žijí svým tempem a životem, bez ohledu, zda tu máme covid nebo ne. Já samozřejmě jsem za ty roky naučen, že říkám: nechval dne před večerem. Zatím se vše vyvíjí dobře. Zima byla mírná, vinohrady nepomrzly, jarní mrazíky taky nezasáhly a na jaře dost zapršelo, což je dobře, protože vinohrady potřebují vláhu. Zatím je ale brzo na nějaké hodnocení, to ukážou až září, říjen….

Jste také součástí zajímavého projektu Muzikály pod hvězdami. Co si pod tím můžeme představit?

Byli jsme přizváni k prestižním muzikálovým či divadelním projektům, které se hrají na hradech a zámcích, ale také jinde. Právě jsme třeba v Kroměříži absolvovali pro tuto sezónu poslední představení – Dracula a Muž se železnou maskou. Velmi si vážíme, že s naším vínem Jarmila můžeme být součástí těchto významných momentů. Víno a umění se doprovází, jsou si vzájemnou inspirací a múzou. Byli jsme třeba i u Bizetovy Carmen v Plzni a čekají nás další projekty. Návštěvníci ochutnají naše víno, nějaké si pořídí domů a často se nám stává, že i sami účinkující okusí a říkají, že jsou moc rádi, že naše víno poznali. To nás těší.

Ocenění a plány

Nedávno jste také získali ocenění Zlatou pečeť královny Elišky za rok 2019. Co to pro vás znamená?

Bylo to ve znamení milého ocenění naší Pálavy z ročníku 2018. My už s víny nesoutěžíme, jen velmi ojediněle. Své jsem si již na soutěžích v mé vinařské historii obhájil a našim věrným zákazníkům prokázal kvalitu vín. Ale vinařský Klub královny Elišky je něco jiného. Je s velmi dlouhou tradicí, pořádá během roku série ochutnávek vybraných vinařství. Prochutnají velké množství druhů vín a následně, na základě vlastního posouzení, udělí členové klubu nejlepším vínům stříbrnou pečeť. Tomu, které je nejvíce osloví, udělí ZLATOU PEČEŤ. No a naše Pálava zapůsobila to vítězství, čehož si nesmírně vážíme. Těší mě, že je to ocenění milovníků vín, které víno baví. Pro ně naše vína tvoříme.

Nepřehlédněte:  Moderátor Karel Kašák: Chtěl bych letět do vesmíru

Na začátku jsem zmínil, že jste jediní na světě, kdo vyrábí originální a unikátní Krystalové víno. Jak vás toto napadlo?

Jsme první, kteří dokázali skloubit a provázat léčivou sílu minerálů s vínem v takto unikátní podobě. Naše Krystalové víno ve vás probudí emoce, touhu. Umožní Vám vyjádřit vlastní pocity, názory, nálady. Připomene vašemu nitru propojení s přírodou, živly, energiemi, které jsou zde od prvopočátku, od stvoření. To víno je unikátní svojí senzorickou vyvážeností, harmonií. Síla minerálů příznivě ovlivňuje vůni a chuť a každá láhev, mimo jiné – naše láhve mají další zajímavost – skleněné zátky – má jiné minerály. Navíc si vychutnáte víno a ty kameny vám zůstanou. Je to něco, co si lidi oblíbili a co funguje. A kromě všeho toho, co jsem vyjmenoval, je to i originální, unikátní suvenýr nebo dárek pro vaše blízké. Samozřejmě nabízíme i klasická vína, ale i ta krystalová. Rád bych poznamenal, že autorkou našich vinět, celého toho konceptu vizuálu je skvělá malířka, výtvarnice Michaela Žemličková, která primárně tvoří obrazy ´jedním tahem´, jejíž obrazy jsou nádherné. Její T. G. Masaryk visí v Českém domě v USA, její obrazy má i řada známých osobností a je to člověk s velkým srdcem.

Prý ale chystáte ještě jeden projekt, který je spojený s básněmi.

No, to tak trochu navazuje na to, co jsem říkal, protože vloni herec Petr Batěk vytvořil svou třetí básnickou sbírku Mezi svými rýmy, kterou ilustrovala právě Míša Žemličková. A nás napadlo, protože jsme se s Petrem spřátelili a on má rád Moravu a vína, že bychom další knihu, jeho opravdu krásných veršů, propojili a ponese název Mezi svými víny. Opět něco unikátního, takže se opravdu je na co těšit.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close