Praha

Zrušení superhrubé mzdy ano, ale jen na čas!

Babišova vláda vyhoví požadavkům prezidenta Miloše Zemana. Navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. Právě s tím přišla hlava státu před týdnem. Podle odborníků na ekonomiku to může ale situaci velmi zkomplikovat.

„Myslíme si, že je to potřeba na dva roky, protože samozřejmě rozpočet na rok 2022 bude ještě připravovat naše vláda, ale po volbách potom ten, kdo vyhraje, takže myslím, že je to dobře,“ řekl Andrej Babiš (ANO).

Stejný požadavek měl na schůzce s ministryní Alenou Schillerovou (ANO) prezident Miloš Zeman. „Další vláda by se měla zrušením superhrubé mzdy zabývat znovu a tento krok by měl být provázen výrazným snížením daňových výjimek,“ uvedl Zeman na zámku v Lánech.

Andrej Babiš obhajuje to, co mu před pár dny navrhl prezident Zeman. Foto: Facebook

Řešit by to měla i nová vláda

Zrušení superhrubé mzdy by znamenalo snížení daní z příjmu pro zaměstnance, protože by se základ daně snížil o platby povinných odvodů zaplacené zaměstnavatelem. Lidé by si tak polepšili v průměru o 1500 až 2000 korun měsíčně.

„Reálný výpadek příjmů veřejných rozpočtů kvůli zrušení superhrubé mzdy měl být něco přes 70 miliard korun, z toho 50 miliard korun připadá na státní rozpočet,“ uvedla ministryně Schillerová.

Vládní ČSSD a ANO se domluvily na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu koncem srpna. Zároveň by měla zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad 139 000 korun měsíčně. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Nepřehlédněte:  Hřib se ohlásil z Tchaj-wanu!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close