Praha
Nejnovější

Žižkov: exstarosta proti starostovi. Může boj o tajemníka ovlivnit koalici?

Do redakce Naší Prahy a Zulice přišel z opozičních lavic zastupitelů třetí městské části jejich návrh na zařazení bodu programu – projednání neoprávněného propuštění dosavadního tajemníka úřadu. To totiž konstatoval soud. Jak to vidí starosta Jiří Ptáček (TOP 09) a za opozici exstarosta Alexander Bellu (ODS)?

Redakci o návrhu ODS informoval opoziční zastupitel, šéf žižkovské ODS Alexander Bellu, který návrh inicioval. Konfliktní téma by se mělo rozebírat na trojkovém zastupitelstvu v úterý 15. září.

Redakce má k dispozici rozsudek, kde soud pro Prahu 3 potvrdil neplatnost odvolání dřívějšího tajemníka JUDr. Michaela Vícha z dubna roku 2014, a souběžně soud prohlásil jako neplatnou výpověď z pracovního poměru ze začátku června 2019. Podle zákona totiž může starosta (v tomto případě to byl současný starosta za TOP 09 Jiří Ptáček, který vede radnici spolu s Piráty a Zelenými) odvolat tajemníka jen za určitých podmínek, které dle soudu nebyly splněny.

„V dubnu roku 2019 byl nespravedlivě a účelově na popud starosty městské části Praha 3 Jiřího Ptáčka odvolán tajemník Úřadu městské části Praha 3 JUDr. Michael Vích. Opoziční zastupitelé ihned opakovaně a veřejně (patrné ze záznamů z jednání ZMČ v roce 2019) upozorňovali starostu Jiřího Ptáčka a Radu městské části, že důvody pro odvolání tajemníka JUDr. Michaela Vícha nejsou platné, nenacházejí oporu ve správním řízení ani žádných pracovněprávních předpisech a zákonech.

Bylo jasně deklarováno, že tímto neuváženým krokem hrozí městské části škoda v řádu milionů korun,“ popisuje situaci opoziční zastupitel a bývalý starosta Alexander Bellu (ODS), což je zároveň citací z důvodové zprávy svého návrhu.

Odvolaný tajemník se bránil a soud mu dal za pravdu

V odůvodnění dál Bellu uvádí, že „…poškozený podal žalobu na městskou část a u prvoinstančního soudu jednoznačně uspěl. Na základě rozsudku pod sp. Zn. 17 C 318/2019 u Obvodního soudu Prahy 3 a právních posouzení máme za to, že škoda je prokázána a jakékoliv oddalování či odvolání proti rozsudku bude stát městskou část a daňového poplatníka statisíce až miliony korun navíc.

Nepřehlédněte:  SKANDÁL! Covidem nakažený náměstek primátora Hlubuček nařídil smazat článek o zkušenosti s hygienou!

Soud konstatuje, že odvolání je NEPLATNÉ a důvody jsou tak vágní a marginální, že není ani možné jejich posouzení. Městská část má v této době tedy právně dva tajemníky a Rada městské části zatím nemá návrh jak situaci vyřešit. Žádáme tedy o co nejrychlejší kroky ze strany pana starosty Jiřího Ptáčka k smíru s protistranou. Dále žádáme o transparentní projednání celé věci ve škodní komisi pro stanovení způsobené škody městské části Praha 3 a pana starostu Jiřího Ptáčka jako prokazatelného viníka o celkovou úhradu vzniklých škod, které se již nyní pohybují kolem jednoho milionu korun a každým dnem narůstají. Dodáváme, že především v současné ekonomické krizi, která panuje ve společnosti, ale především v Praze 3 je náhrada vzniklé škody od pana starosty Jiřího Ptáčka minimum, vzhledem k jeho osobní iniciativě a postupu v této záležitosti,“ tvrdí Bellu.

Vyjádření současného starosty Jiřího Ptáčka

Oslovili jsme starostu Jiřího Ptáčka s žádostí o jeho vyjádření, který Naší Praze a Zulice.cz potvrdil: „K odvolání bývalého tajemníka úřadu došlo v roce 2019 po důkladném zvážení všech okolností. Celý postup byl předem konzultován s advokátní kanceláří a byl proveden v součinnosti s magistrátem, který předem situaci prověřil a udělil k tomuto kroku jednoznačný souhlas. Rozhodně se tehdy nejednalo o nějaký zkratkovitý čin,“ uvádí současný žižkovský starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

A objasnil též, jak nyní postupuje zdejší úřad městské části. „Rozsudek, který byl v této věci vydán obvodním soudem, je nepravomocný a úřad městské části se proti němu odvolal. Ke vzniklé situaci přistupuji s velkou vážností, nicméně právní stanovisko advokátní kanceláře i další stanovisko magistrátu, který odvolání bývalého tajemníka následně přezkoumával, hovoří jasně. Dávají nám za pravdu a potvrzují, že zvolený postup byl správný.“

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close