Praha

Živnostnice vládě: chceme znovu pracovat!

Na webových stránkách úřadů práce mohou firmy od dnešního poledne žádat o příspěvek v rámci tzv. kurzarbeitu. Živnostníci a OSVČ však zatím stále čekají.

Pětadvacítka. neboli příspěvek živnostníkům a OSVČ ve výši 25 tisíc korun měl být projednáván vládou opět toto pondělí, aby mohl v týdnu jít rovnou do sněmovny. Nestalo se tak. Jednorázový příspěvek však budí rozpaky mezi živnostníky i mezi poslanci. Podle opozice je navržená částka nedostatečná. Navrhují zvýšit ji na 30 tisíc korun, a dále zavést i příspěvek na nájemné za pronajaté prostory.

Stále nevíme, co nás čeká

„Podmínky pro získání příspěvku ve mně budí spíše děs, čekala jsem jednoduchý způsob, který by pomohl všem, kdo to potřebují. Takhle mám pocit, že získat příspěvek bude schopen hlavně ten, kdo se zvládne vyznat ve zveřejněných složitých pravidlech,“ uvedla jedna z oslovených živnostnic, které byly ochotné odpovědět do naší ankety. Současně dodala, že jednorázový příspěvek neřeší situaci, pokud by vláda prodlužovala omezení na dalších několik měsíců.

„Nechci vypadat nevděčně, ale tohle asi nebude úplně ideální řešení. Potřebujeme spíš pracovat a udržet si zákazníky. Ne čekat, jestli nám stát pošle hromádku peněz, co nepokryje ani všechny běžné náklady,“ dodala.   

V podobném duchu se vyjádřily i další oslovené živnostnice, z nichž některé jsou navíc samoživitelky, a mají tak situaci ještě složitější.

Zeptali jsme se jich, jak moc nouzový stav a uzavření provozoven ovlivnilo jejich podnikání, a jak se dívají na kroky vlády týkající se příspěvku právě pro živnostníky.

Petra Vaculíková, majitelka kosmetického salonu, Praha 6

Vzhledem k tomu, že jsem samoživitelka a platím pronájem a provozuji kosmetické služby, tak jsem ztratila sto procent příjmů. Psychicky to nesu velmi těžce. Moje služby totiž budou v řadě ostatních lidských potřeb to poslední, co budou lidé vyhledávat. Obávám se tak dlouhodobého úpadku. Finanční rezervu, kterou jsem měla k dispozici, jsem vyčerpala ještě před uzavřením provozoven na rekonstrukci a modernizaci salonu, do zavedení nových kosmetických značek, a teď můžu akorát tak čekat.

Nepřehlédněte:  Kurýr Jakub: Co jste při nákaze doma dělali? Objednávali jste si dortíky!

Příspěvek 25 tisíc korun, pokud tedy vůbec bude k dispozici, mi pokryje nájem a poplatky, ale nikoli ušlý zisk, a pro mě je zásadní, abychom mohli co nejdříve znovu začít pracovat. 

Stát nechápe, že nejde jen o základní vydání, ale že lidé jako já platí třeba také hypotéku, musejí se postarat o děti, o domácí zvířata a podobně. Náklady jsou tedy značné. Zatím mi naštěstí pomáhá rodina, ale mě zajímá, jak dlouho tento stav bude trvat.

Jana Kobesová, spolumajitelka kavárny a specialistka na online marketing, Praha 7

Jsem zcela bez příjmu. Těsně před vyhlášením nouzového stavu jsem skončila jako OSVČ v jedné firmě, a začala si hledat práci. Vzápětí vyhlásili nouzový stav, tři pohovory byly zrušené, a na pracovním trhu vypukla panika. Začala krize, a všichni freelanceři náhle chtějí zaměstnat. Konkurence je tedy vysoká.

Nemám nárok na vůbec žádnou podporu, protože i kdybych přerušila OSVČ, jsem jednatelem Bar Rabar s.r.o. Tak mi to řekli na Úřadu práce.  Bar je sice zavřený, nemám z něj žádné příjmy, ale jsem jednatelka, tedy nemám nárok na podporu.  

Předpokládám, že ta pětadvacítka se mě také netýká, ze stejného důvodu. Navíc jako OSVČ jsem marketér, nevím, zda je to profese, která bude uznaná jako koronavirem ovlivněná. Rabar je s.r.o., měl by se na něj vztahovat COVID 2, ale jsme v Praze, a nás se tedy první vlna netýká. V tuto chvíli dlužíme nájem, výplaty a dodavatelům + OSA + pojištění cca 80 000 Kč. Vyjednali jsme si sami odložení platby nájmu s majiteli.

Veškeré finanční rezervy, které mám, momentálně spotřebuji pro sebe, takže dotování podnikání nepadá v úvahu.

Vůbec také nechápu vynechání Prahy z příspěvkové politiky, úevně dufám, že nakonec se i pro Pražáky něco najde. Nejsme tu všichni „ve vatě“.

Nepřehlédněte:  Covid mezi fotbalisty: A dokonce už i v pražské Bohemce!

Uvažuji i o komerčním úvěru s odložením splátek. V případě nějaké pomoci od státu, třeba i odpuštěním DPH, a podobně jsme schopni se zavřeným podnikem vydržet maximálně dva měsíce.

Martina Staňková, trenérka fitness, Praha 6

Na první otázku můžu odpovědět jednoslovně: úplně! V tuto chvíli jsem navíc v situaci, kdy nejsem schopna pořádat ani kurzy cvičení online, jak to někteří kolegové zkoušejí, protože se doma částečně pereme o počítač s dětmi. A jejich výuka má prostě přednost. Tohle vláda nějak nedomyslela. Navíc se mi zdá, že tím jednorázovým příspěvkem jako by se chtěla vylhat z ekonomického botelu, který tu jejich opatřeními vzniká. Upřímně se na vše momentálně dívám spíš skepticky, pokud ovšem dojde alespoň k možnosti neplatit nájem a podobně, nějak to snad zvládnu.

Radka Drašnarová, majitelka pekařství, Hostivice

Ze dne na den jsme byli odříznuti od příjmu. Vzhledem k našemu oboru jsme přišli o farmářské trhy a streetfoodové  festivaly. Nedodáváme do obchodů rohlíky, pečeme štrůdly, lívance a burritos, a prodáváme hlavně na akcích, a na objednávku. Zdá se mi, že vládě je realita vzdálená, ten fakt, že lidem skutečně docházejí finance na základní potřeby. Většina živnostníků žije bez rezerv, protože vydělané peníze obvykle opět vrací zpět do rozvoje byznysu. Každý teď samozřejmě hledá cestu, jak si co rychleji pomoci sám, to ale nemůže být omluvenka pro vládu, která nás ze dne na den do této situace uvrhla. Bez jakéhokoli varování. My se teď pokoušíme o objednávkový systém přes internet a zavážení pečiva dle objednávek, ale to také nefunguje okamžitě. Žijeme s vírou, že se co nejdříve všechno obnoví. Ale bez pomoci nebo znovuotevření provozu vydržíme tak maximálně měsíc.

Lucie Veverková, majitelka květinářství, Praha 6

Tržby klesly o dvě třetiny.  Řezané květiny se skoro vůbec neprodávají. Lidé si kupují nejčastěji tulipány a narcisy domů do vázy, a zeminu na přesazení. Je a bude to náročné období, navíc tím, že květinářství mohou mít otevřeno, se na nás asi příspěvek vztahovat ani nebude.

Nepřehlédněte:  100 tisíc rodičů se bojí otevření škol! Peticí odmítají risk možných nových nákaz

Na vládu nespoléhám, chápu, že nemá peníze, když musí nakupovat za draho u Číňanů. Snažím se pomoci si sama. Mám možnost odložit splátky půjčky, kterou jsem si vzala na podnikání. Naštěstí dlužím jen rodině, ovšem do konce roku. Doufám, že podzim a Vánoce mě zachrání, přežít musím hlavně léto.

Musela jsem nechat doma dva lidi, které jsem měla na výpomoc snížit náklady doma i v práci, a nedělat do obchodu zásoby. Momentálně kupuji jen to, o čem vím, že prodám. Tím ale snižuju i objem nákupů dodavatelům, takže tratíme všichni. Jediné, co si mohu přát je, aby se zákazníci nebáli chodit nakupovat. Prodej sezonního zboží by měl stačit alespoň na pokrytí základních nákladů obchodu. 

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close