Praha

Zemřel Dušan Vančura ze Spirituál kvintetu

Zpěvák a kontrabasista Dušan Vančura (82 let), dlouholetý člen nejstarší skupiny Spirituál kvintet, zemřel včera ve svém domě na Třeboňsku. Spirituál kvintet plánoval na září sérii rozlučkových koncertů skupiny a ty se přes tuto okolnost uskuteční. Spíš právě proto je to ještě důležitější.

Paradoxem je, že v den smrti 16. 4.  měl Spirituál kvintet hrát v pražské Lucerně jeden z dlouhé řady jubilejních a zároveň rozlučkových koncertů.

Za všechny se rozloučil na FB Jiří Tichota:

„Již delší dobu ovšem víme – a vědí to i naši milí posluchači, že koncerty musely být přeloženy na září. Přeloženy a odehrány – jak pevně věříme – budou, ale ode dneška navíc s bolestí v srdci víme, že se jich už nezúčastní jeden z pilířů Spirituál kvintetu, zpěvák, kontrabasista, konferenciér, skvělý textař a aranžér, nezapomenutelný kamarád a vzácný člověk Dušan Vančura. Dušan byl oficiálně členem kvintetu od r. 1969, ale již několik let předtím občas jako host a muzikant vypomáhal, když bylo třeba. Od chvíle legitimního členství se rychle stal nepostradatelným spoluhybatelem všeho spirituálského dění jako vtipný glosátor, autor textů a úprav písní, bez kterých si už neumíme historii kapely představit i jako netuctový zpěvák a vynalézavý kontrabasista samouk. I když v tuto chvíli víme, že Dušan bude už navždy patřit k těm pro nás- a jistě i pro posluchače – nenahraditelným kumštýřům a kolegům, chceme zde zdůraznit i to, že odchod člověka, který celý život rozdával potěšení a optimismus v dobách zlých, bavil ostatní v dobách požehnaných, tedy že odchod takového činorodého člověka není zmizením v mlze. Celé generace si ještě budou zpívat Dušanovy texty a písničky, kterým vdechl život, pouštět jeho nahrávky, smát se jeho nápadům a originálnímu vtipkování. Pro nás odchází kamarád a my jsme hrdi na to, že nám bylo dopřáno jeho kamarádství si zblízka užívat!“

Nepřehlédněte:  Hřib nechápe: Proč by Praha měla být žlutá?
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close