Praha

Zastupitelé Prahy schválili starostce Chmelové dluh 500 milionů korun

Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy schválilo starostce Prahy 10 Renatě Chmelové (Vlasta) bezúročnou půjčku ve výši 500 milionů korun a zadlužení městské části na dalších 25 let.

I přes interpelace některých zastupitelů z ANO i TOP 09 a vystoupení veřejnosti proti návrhu schválení pětisetmilionové půjčky, byl po hodinové pauze návrh přijat a půjčka schválena.

Nechceme radnici za 775 milionů – chtějme raději za miliardu

Je třeba připomenout, což zaznělo i z úst Jiřího Pospíšila (TOP 09), který vystoupil proti tomuto návrhu, že současná starostka Chmelová získala svoji funkci právě svojí volební kampaní zaměřenou proti projektu bývalého vedení Prahy 10 na postavení radnice za 775 milionů korun. Po svém zvolení ale svůj názor otočila a jde přímo proti svým slovům a volebním slibům, aniž by tento obrat o 360 stupňů v kauze radnice byla schopná logicky obhájit, a navrhuje rekonstrukci radnice za jednu miliardu. Ignoruje tak a znevažuje hlasy všech jejích tehdejších voličů a petentů, které před volbami zaktivizovala.
Byly to totiž právě hlasy občanů Prahy 10, znějící jednoznačně proti stavbě radnice, které vynesly Chmelovou na její starostovské křeslo. Tehdejší kandidátka na starostu sama sbírala podpisy a vyvolávala kolem sebe hesla „Stop miliardové radnici na Praze 10!“ a chlubila se bezmála 10.000 podpisy.

Hlásí se ještě někdo do diskuse? Děkuji, nikdo se nehlásí.

Z celého vývoje událostí kolem této kauzy jasně vyvstává fakt, že Chmelová si zkrátka vzala do hlavy megalomanský projekt realizovat stůj co stůj – a to ještě v mnohem pompéznějším provedení –  a nehodlá o tom diskutovat s veřejností ani s opozicí, která je shodně proti. O jejím autoritativním postoji svědčí i neschválení programu zasedání zastupitelů městské části, který měl být projednán už toto pondělí, 14. 9. Bod projednávání půjčky na rekonstrukci radnice pro jistotu vyškrtla hned na začátku sama Chmelová, aby tak znemožnila případným kritiků se k této věci vyjádřit.

Nepřehlédněte:  Rychlodráha Praha – Drážďany bude! Ale ještě si chvíli počkáme

Do rána si můžete projít dokumentaci – jenom 174 stran

Dalším důkazem, který popírá snahu dostatečně informovat veřejnost i zastupitele, je zaslání stosedmdesátistránkové dokumentace k financování projektu. Ten nechala starostka zaslat dnešním zasedajícím zastupitelům až v podvečer před dnešním hlasováním.

„Nechápu, jak je možné, že někdo pošle zastupitelům dokumentaci k projednávání až v podvečer před jednáním – navíc 174 stran textu, který nelze za tak krátkou dobu prostudovat – a chce po nás, abychom o tom dnes hlasovali,“ podivuje se při své interpelaci Tomáš Pek (TOP 09).

Už nevím, jaká byla otázka, ale odpověď je…

„Dovolte, abych zrekapitulovala, že Praha 10 pokračuje v největší investici ve své historii, kterou zahájila právě TOP 09 v zastoupení pana Peka, “ reaguje na slova Tomáše Peka starostka Renata Chmelová.
Je otázkou, kde máme v tomto vysvětlení hledat logickou odpověď na výtku vůči pozdnímu zaslání dokumentů nebo na bravurní otočku v postoji paní starostky ohledně svých předvolebních hesel.

Všichni zastupitelé, kteří vystoupili proti dnešnímu hlasování, navrhovali přeložit hlasování na příští zasedání, aby byl čas dostatečně prostudovat materiály, které jim přišly až den předtím.

Nechají voliči Chmelové pošlapat svoje petice?

Přestože magistrát hlavního města půjčku nakonec schválil, není ještě zcela jisté, zda toto projde na zasedání zastupitelů Prahy 10. Opozice kroky starostky Chmelové kritizuje a poukazuje na obrovské zadlužení, kterým touto půjčkou vystavuje všechny obyvatele Prahy 10.
Je otázka, zda je Renata Chmelová schopná dostatečně ekonomicky uřídit takový finanční závazek. Když přebírala klíč od radnice Prahy 10, bylo na účtu městské části více jak jedna miliardu korun. Po dvou letech vládnutí této bývalé aktivistky je však pokladnice téměř prázdná. Je logické, že se vedení města pod taktovkou Renaty Chmelové snaží peníze, které chybí, vydolovat z obyvatel různými daněmi a zdražováním čehokoli, co je v kompetenci jejího úřadu, a rušením sociálních služeb. Kam až je ale schopná v těchto opatřeních zajít a sáhnout do kapes svých obyvatel?

Je snad málo jiných ožehavých témat, které „desítku“ trápí již řadu let a kde bude ještě potřeba dostatek financí z městské části, aby se dořešily? Těžké něco řešit, když na účtu chybí ta miliarda, co tam byla ještě po volbách.

Nepřehlédněte:  Podpořte dnes nemocné děti Týnku a Radovánka
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close