Praha

Začala rekonstrukce Václavského náměstí, zatím jen půlky

Poklepáním základního kamene začala rekonstrukce Václavského náměstí v Praze.  Jde zatím o spodní část, od Podkovy  ke křižovatce s Jindřiškou a Vodičkovou ulicí.

Popravdě řečeno je to dost pozdě na to, že v roce 2005 si město vybralo nový vzhled náměstí na základě vítězného projektu od tehdejší architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. Jak uvedl  primátor  Zdeněk Hřib (Piráti) dílo přijde na 326,6 milionu korun. Nový vzhled čeká i na horní část náměstí, kam se vrátí i tramvaje. První etapa má být hotova v roce 2021. Do roku 2025 má být náměstí celé včetně tramvajové tratě.

Stavba začne 20.4.

Nyní přišla  ke slovu kladívka na poťukání na základní kámen, které se odehrávalo individuálně a pak  rychle pro fotografy  ještě jednou najednou (vše pod dohledem policie, která požadovala větší rozestupy) Na sbíječky dojde až 20. dubna. Jak informoval Tomáš Koranda předseda představenstva společnosti Hochtief CZ, která práce provede, ve čtvrtek 20. 4.  se začnou stavět stavební ohrady, aby se oddělila veřejnost od stavby. Stavba se bude posouvat od podkovy až k Vodičkově ulici.

Místo nájezdových ramp metro

Náměstí bude víc nakloněno lidem, zvětší se prostor pro pěší. „Uprostřed budou jakési rekreační prostory včetně fontány. Náměstí bude převážně pro pěší. Praha tak získá nazpátek své nejvýznamnější náměstí,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Dobrou zprávou je, že  proti původním plánům zmizí plánované rampy pro podzemní garáže, které se tolik nelíbily lidem ani politikům.

Dolní část náměstí poslouží pěším a můžeme se těšit i na malou fontánu. Zdroj Praha.eu

V rámci developerského projektu Savarin firmy Crestyl se Praha  dohodla, že v jeho objektu vznikne nový vstup do stanice metra A Můstek. Informoval o tom Adam Scheinherr (Praha sobě). „Podařilo se nám vyměnit vjezd do garáží za nový vstup do metra. Nájezdové rampy tak nebudou vyčnívat do prostoru nejcennějšího náměstí České republiky a zároveň tím docílíme zklidnění oblasti Prahy 1 od automobilové dopravy. Zvýšíme také dostupnost MHD a komfort cestujících, kteří budou moci pasážemi developerského projektu Savarin vstupovat přímo do vestibulu stanice metra Můstek.

Nepřehlédněte:  I sochy mají své... roušky

Lípy obnoví tradici

Nově budou vydlážděny povrchy náměstí a osazen nový mobiliář, dále se plánuje vysazení dvouřadého stromořadí po obou stranách náměstí včetně zajištění mechanismů pro zavlažování cca  50 stromů. Technické prvky zabrání zaplavení metra v době přívalových lijáků. Stávající zeleň bude nahrazena novými alejemi líp malolistých. Smyslem změny je navázat na historickou tradici, kdy právě lípy byly na Václavském náměstí už od konce 19. století.

Horní část náměstí má být dokončena v roce 2025, počítá se i s tramvajemi. Zdroj Praha.eu

Tramvaje tu budou také

Nejzásadnější změnou v horní části Václavského náměstí, jehož revitalizace má začít po roce 2021, je vybudování nové tramvajové trati, která povede od Vinohradské v bočních částech náměstí. Střed náměstí bude ponechán jako pěší zóna s rozšířenými chodníky a vyčleněným pruhem pro cyklisty.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close