Praha

Za odstřelenou vozovnu poslouží provizorium

Vozovnu Hloubětín, která patřila ke stěžejním, nahradí na čas prostory, které postupně vznikly v Ústředních dílnách Hostivař. Jde o plochu, kde loni v dubnu vzniklo velkokapacitní odstavné kolejiště pro tramvaje v areálu Ústředních dílen v Hostivaři, které pojme 60 vozů 15T nebo 120 vozů T3. Nyní se otevřela i opravárenská hala.

Hala poslouží každodenní údržbě tramvají a vejdou se do ní naráz čtyři tramvaje. Výstavba trvala osm měsíců a vyšla na 96 milionů korun.

Náhrada za Hloubětín

„Umožní nám rozšířit možnosti oprav v rámci dílen v Hostivaři. Do budoucnosti zde plánujeme velké těžké opravy tramvají. Nyní, když nemáme vozovnu Hloubětín, pomůže nahradit chybějící kapacitu z Hloubětína,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Hala může do určité míry pomoci i při projektování nové vozovny Hloubětín. „Na vybudování nové hloubětínské vozovny jsem už dostali  stavební povolení. Hloubětín by se tak mohl začít stavět už letos,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský

Z lávek je bez problému dostupná i technologie umístěná na střechách nových 15T. Foto: Ivan Kuptík

Prohlídka ze všech stran

Nová hala je vybavena portálovými a mostovými jeřáby a zvedáky. Servisní lávky slouží k opravám technologií umístěných na střechách vozů 15T. Vyhloubeny jsou u dvou míst ze čtyř jsou servisní jámy, odkud jsou prohlíženy podvozky. Dvě stání jsou vybavena zvedáky, které zvednou tramvaj až do dvou metrů.

Zvedáky mohou posloužit například k výměně kol… Foto: Ivan Kuptík

Trvalo to 58 let

„Takovou halu DPP postavil v Hostivaři v roce 1968. Od té doby se jednalo pouze o rekonstrukce, přístavby a podobně,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. Stavbu haly mírně prodloužily složité geologické podmínky v nichž vznikala.  „Původní projekt sice počítal s tím, že tu je navážka, ale při odtěžování  se zjistilo, že jde o daleko větší vrstvy, musel se upravit projekt a vzniklo více pilotů na nichž stavba stojí a které  zajišťují stabilitu  budovy,“ upozornil Radek Pasovský ředitel divize pozemní stavby firmy Edikt, která halu postavila. Kdysi bývaly v této oblasti i mokřiny a rybníky…

Nepřehlédněte:  Hlavní hygienička Rážová má koronavir!
Slavnostní střih… Foto: Ivan Kuptík
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close