Praha

Vzniká lesopark větší než Stromovka, už tam létají ledňáčkové

Základem nového lesoparku se stane potok, který leží mezi Dubčí a Běchovicemi. Vůkol jsou louky i nově vysazované lesy a rozloha lesoparku činí sto hektarů, tedy o 30 víc než pražská Stromovka.

Rybník se napustí podle počasí (bude-li každý týden pršet) za dva měsíce, jinak to potrvá třeba i půl roku… Foto: Ivan Kuptík

Rybník a nová hráz vznikly v místě, kde bývaly tři rybníky, které byly už před sto lety postupně vysušeny. Základem spojení tří bývalých rybníků bylo vyvezení téměř 90 tisíc krychlových metrů  bahna. „Naštěstí  nebylo bahno kontaminováno, takže jsme je rozvezli po okolních polích a vylepšili jsme tak i jejich úrodnost,“ uvedl Dan Frantík, šéf magistrátního odboru ochrany přírody.

Pojistka proti povodním

Nová hráz nového Lítožnického rybníka  je dlouhá 372 metrů a vysoká 5,2 metru. Je počítáno i s bezpečnostním přelivem pro případ velké vody. Ta totiž v minulosti ohrožovala Běchovice a napáchala tam velké škody, jak připomenul běchovický starosta Ondřej Martan (ODS). Velká voda se rozlije do luk kolem potoka a  její útok nebude tak velký jako v minulých letech.

Jeden z největších v Praze

„Upraveno bylo i koryto Říčanského potoka, na němž byly obnoveny meandry, a kolem vzniklo 11 tůní, které jsou schopny zadržet až 2.200 metrů krychlových vody.  Oblast se tak dostala do stavu v jakém byla před sto lety. Když tam dnes přijdete, uvítá vás  neuvěřitelný žabí koncert (skokan skřehotavý), protože rybník je koncipován tak, aby v něm žily nejen ryby, ale  poskytl útočiště i obojživelným živočichům a ptákům. Náklady dosáhly 45 milionů korun. Lítožnický rybník bude svou plochou čtvrtým největším v Praze,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Nový Lítožnický rybník. Foto: Ivan Kuptík

 I k rekreaci

Okolí budovaného rybníka bude mít dvě funkce – rekreační a protipovodňovou. Zatím se jedná o obsádce ryb, Lesy hlavního města Prahy zvažují, že předají rybník k užívání rybářskému svazu, určitě tu ale bude méně kaprů a více dravých ryb, už kvůli čirosti vody. Zda se bude moci na rybníku rekreačně rybařit, ještě není určeno. Ale počítá se i s výlovem, pro který jsou v nové hrázi udělané schody.

Nepřehlédněte:  Hamáček bez roušky si udělil pokutu, není sám.
Louky kolem rozkvetly… Foto: Ivan Kuptík
Tagy
Pokračovat ve čtení

Jeden komentář

  1. Lze tímto novým lesoparkem projít z Dubče až do Běchovic?

Související články

Back to top button
Close
Close