PrahaVidea
Nejnovější

VIDEO: Praha 3 má řadu výškových dominant. Pavel Šporcl hrál na 4 z nich

Houslový virtuos Pavel Šporcl zdolal čtyři žižkovské výškové dominanty a zahrál zde své variace české hymny 🎻. Líbí?

Asi jste předpokládám poznali místa, která na trojce hýbala českými dějinami s pohledu výškových dominant.

  1. První pražský mrakodrap byl postaven v roce 1934, jako funkcionalistická „kachlíkárna“ (druhá je na Letné jako Ministerstvo vnitra). Od 1951 tu byl Dům odborů, po revoluci Dům odborových svazů. Od 2018 prodán Martinu Loudovi a stává se z něj Dům Radost s terasou a vyhlídkou. Stojí vedle VŠE, pod stadionem Viktorie Žižkov.
  2. Na náměstí Jiřího z Poděbrad, na pomezí Žižkova a Vinohrad je Chrám nejsvěcenějšího srdce panny Marie z rukou architekta Plecznika z roku 1931.
  3. Od 1929 až 1932 byl Památník na Vítkově věnován legionářům do doby, než si ho zprivatizovali komouši a ukradli jej jako „kostel“ boha Komunisty. Je tu největší jezdecká socha Jana Žižky (a třetí největší Žižkova socha na světě!) z rukou Bohumila Kafky, věnovaná úspěchu největší husitské bitvy z roku 1420 (asi tři desítky husitů zde zmastily mnohatisícové vojsko katolických křižáků).
  4. A konečně za čtvrté: Žižkovský televizní (majetek Českých radiokomunikací) vysílač v Mahlerových sadech je nejvyšší stavbou ve městě! 219 metrů. Byl postaven mezi lety 1986 až 1992. V roce 2000 byla stavba doplněna sochami Davida Černého „miminka“, dnes jsou pod rekonstrukci v roce 2918 kvůli obnově, ale zjistilo se, že jsou neopravitelná a tedy nebezpečná. Nahoře jsou vyhlídky, restaurace i hotel a konají se tu svatby pořádané radnicí Prahy 3.
    Podle mínění autora je stavba nejslavnější díky tom, že prakticky všichni protestovali a vysmívali se této stavbě Václava Aulického, nazývali ji hanebně – titíž lidé se s ní fotí a tvoří si s ní selfička a dříve nadávají Žižkováci ji chrání víc, než slovo boží.

    No a na těchto dominantách hrál Pavel Šporcl českou hymnu k 75. výročí Pražského povstání a konce 2. světové války.
Nepřehlédněte:  Kurýr Jakub: Co jste při nákaze doma dělali? Objednávali jste si dortíky!

Líbí?

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close