Praha

Velryba v Národním muzeu obživne

Jediným exponátem, který zůstal na místě i přes obrovskou rekonstrukci Národního muzea, byl plejtvák myšok, kterému všichni říkali velryba. Po 132 letech muzeum poprvé restauruje kostru a připravuje nové expozice a výstavy.

Není sám

Oprava samozřejmě probíhá v sále, který plejtvák 132 let neopustil. Není sám, ale ostatní sbírkové předměty se opravují  v dílnách a laboratořích Národního muzea tak, aby byly připraveny k vystavení v nových expozicích a připravovaných výstavách.

Specialisté na scéně

Kostra plejtváka myšoka bude zbavena starých tmelů a výplní, čeká ho zcela nové vytmelení a celkově ošetření kostry. Na tomto velmi obtížném projektu spolupracovalo Národní muzeum s Kloknerovým ústavem ČVÚT a VŠCHT s Fakultou chemické technologie. Sundat se musí i čelisti.

Nejdřív model, pak skutečnost

Muselo dojít k výpočtu statického modelu, aby byla vyloučena možnost poškození závěsného systému kostry vážící kolem čtyř tun. Čelisti se také budou restaurovat v muzeu.

Jako živá, jako živá…

Exponát 22,5 metru dlouhý navíc obživne, při restaurátorských pracích proběhne 3D sken a díky tomu vznikne i živá animace. Tím dostane předmět, který uviděli Pražané poprvé v roce 1888, rozměr naplňující požadavky 21. století.

Velryba byla převezena do historické budovy Národního muzea z domu U Halánků (dnes Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) v roce 1892 a postavena na ocelové nosníky. Od 50. let je  zavěšena tak, jak ji známe dnes.

Na příští týden (od 30.v3.) připravuje Národní muzeum virtuální výstavu „O velrybě“ věnovanou právě plejtvákovi myšokovi, jeho historii a zajímavostem.

Nepřehlédněte:  Plaga chce respirátory pro kantory!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close