Praha

Velká změna! Můžeme ven bez roušek a v hospodě si posedět

Dnes se nám opět trochu uvolní koronavirové „okovy“ v podobě vládních nařízení. Můžeme si třeba zajít na oběd do vnitřních prostor restaurací nebo chodit po ulicích bez roušek.


Otevření interiérů hospod, barů a restaurací se ale neobejde bez dodržování hygienických pravidel. U vstupu, a to i na zahrádkách, musí být k dispozici dezinfekce na ruce a po každém hostovi má personál za povinnost vydezinfikovat nejen stůl, ale také židle. Jídelní stoly musí od sebe stát dále, než si pamatujeme z doby předkoronavirové, minimálně 1,5 metru a povinností pro hosty i personál jsou nasazené roušky. Strávníci je samozřejmě mohou sundat při konzumaci jídla či pití. Provozovatelé stravovacích zařízení si musí také rozmyslet, zda se jim vůbec vyplatí otevřít – kromě nižšího počtu hostů v lokále stále platí, že poslední štamgast musí odejít ve 23.00 hod. Od této hodiny až do šesté ranní mohou fungovat pouze výdejní okénka.


K bazénu platební kartu


Od pondělí jsou povoleny návštěvy v pobytových sociálních zařízeních a domovech seniorů, dostaneme se do vnitřních prostor zoologických i botanických zahrad, hradů a zámků. Provozování tetovacích salónů a alternativní taxislužby je umožněno pouze s rouškou. Roušky na ulici mít na ústech nemusíme, pokud jdeme s členy rodiny nebo jsme od cizích lidí dále než dva metry. Povinně si je ale nasadíme v hromadné dopravě a ve vnitřních prostorech mimo bydliště, například při vstupu do divadla či do objektu čerpací stanice! U veřejných bazénů je možné sundat roušky jen ve vodě a na lehátku a nezapomeňte si vzít s sebou platební kartu, platit půjde pouze bezkontaktně.

Na hromadné akce se dostane v jeden okamžik až tři sta osob. Všude ale zůstávají povinné minimálně dvoumetrové rozestupy, pokud nejde o členy domácnosti.

Nepřehlédněte:  Jsou diabetici VÍCE ohrožení koronavirem?

Ve škole jen po patnácti

Dne se otevřely i školy pro žáky prvního stupně. Docházka je dobrovolná a ve třídě může být maximálně 15 dětí. Pokud budou od sebe sedět v minimální vzdálenosti 1,5 metru, nemusí mít roušky, při pohybu po školní budově ano.


„Pokračuje pozitivní vývoj epidemie. Dokonce lepší, než jsme čekali. Epidemiologická skupina pana docenta Maďara proto o víkendu zasedla a doporučila roušky na veřejnosti rozvolnit dříve. Je nutné zdůraznit, že k tomuto dojde pouze za předpokladu, že se situace nezhorší. Uvidíme také, jak se na počtech nakažených projeví dnešní velká vlna uvolňování opatření,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO 2011).

S dalším rozvolněním vládních opatření se počítá kolem osmého června, úplné odložení roušek je zatím plánováno na konec června.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close