Praha

Vedení „desítky“: upravili jsme rozpočet a neodkládáme investice

Od radnice desáté městské části na pondělním zastupitelstvu zaznělo, že úspěšně zvládli první vlnu pandemie COVID-19, a vršovická radnice zároveň připravila soubor opatření zaměřených na následující měsíce.

Oč při opatřeních jde? Jak radnice uvedla, pomůže v nich občanům překlenout složité období zejména slevami na nájemném a možností posunout úhradu poplatků. „Sama městská část upravila svůj rozpočet tak, aby nemusela omezit žádnou z velkých investic do budoucnosti, a preventivními kroky se připravuje na případnou další pandemickou krizi. Zastupitelstvo schválilo úpravu rozpočtu a plánu zdaňované činnosti na tento rok, která reaguje na aktuální společenskou a ekonomickou situaci,“ stojí v prohlášení radnice. Podle ní obyvatele podpořila především kroky v oblasti bydlení – nájemníci obecních bytů si mohou požádat až o 18měsíční splátkový kalendář, pro podnikatele je navíc připravena sleva z nájmu.

Schodek radnice navýšila o 72 milionů

„Výpadek příjmů a zvýšení investičních výdajů vede k navýšení schodku rozpočtu o 72 milionů Kč. Ten bude krytý finančními prostředky z minulých let což je možné díky dobrému hospodaření v loňském roce,“ vysvětluje radní pro rozpočet Lucie Sedmihradská (Vlasta). „Nemusíme tak přistupovat k drastickému omezování investic. Ty jsou totiž zvlášť v případě rekonstrukcí, novostaveb a oprav školních budov naprosto nezbytné. Udržení investic je důležité nejen pro samotnou městskou část ale i z hlediska celé české ekonomiky,“ zdůrazňuje Sedmihradská.  

Okolí metra Starostrašnická i tram

Zdejší se mohou těšit také na revitalizaci Starostrašnické ulice včetně okolí stanice metra. „Pražský dopravní podnik bude v letošním druhém a třetím kvartálu rekonstruovat tramvajovou trať v celé délce Starostrašnické, příští rok na něj naváže městská část s revitalizací tohoto prostoru. Lokalita má opravdu velký potenciál, který hodláme maximálně využít. Území projde postupnou proměnou, díky níž získá ucelenou koncepční podobu, stane se vhodným místem pro setkávání lidí a jednou z výkladních skříní desítky,“ přibližuje místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS).

Nepřehlédněte:  Skončí v ČSA na dlažbě stovky lidí?

Kdy přijde druhá vlna nákazy?

Radnice uvedla, že nezapomíná ani na okamžitá opatření před možnou druhou vlnou pandemie koronaviru. „Prevenci stavíme na čtyřech základních pilířích. Prvním je maximální podpora a udržení stávajícího systému sociálních služeb, která v čele s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci skvěle zafungovala. Druhým je další rozvoj ojedinělé sítě dobrovolníků a organizací, již se nám podařilo vytvořit. Díky ní jsme byli velmi efektivní při distribuci ochranných prostředků i důležitých informací. Třetí je ´materiální´ Podařilo se nám naskladnit přes 122 tisíc roušek a další ochranné prostředky. Pokud by se opakoval nouzový stav, jsme těmi nejdůležitějšími ochrannými zásobami vybaveni přibližně na dva měsíce dopředu,“ vypočítává Michal Kočí (Piráti), radní pro sociální a zdravotní oblast a pro bezpečnost.

„Ukázalo se, jak důležitá je informovanost veřejnosti. A čím větší důraz budeme klást na osvětu v péči o zdraví, tím menší by měly být dopady případné další krize. Pacientský hub, na kterém radnice spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví, se má rozběhnout letos na podzim ve zrekonstruované budově na adrese U Vršovického nádraží 30/30.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close