Praha

Ve hře o Slovanskou epopej je i Pankrácké náměstí

Praha stojí před rozhodnutím o místě stálé expozice Slovanské epopeje. V tuto chvíli jsou ve hře Pankrácké náměstí, Savarin nebo Ledárny Braník. Je však třeba nejprve vybrat koordinátora, který bude proces výběru posouvat dál.

Slovanská epopej je slavný soubor dvaceti velkoformátových obrazů světově proslulého malíře a grafika Alfonse Muchy, který se proslavil zejména coby hlavní představitel dekorativního secesního stylu. Po celou tu doby ale toužil uskutečnit své dílo – Slovanskou epopej. Prostřednictví tohoto souboru obrazů předal i dalším generacím odkaz výtvarně zpracovanou slovanskou historii, která nemá v tomto pojetí obdoby. Mucha tvořil v dobách největšího rozkvětu národního vlastenectví a sám byl vlastencem tělem i duší a jeho celoživotní dílo Slovanská epopej je splněním jeho snu. Přestože dílo kompletně nedokončil, významně přispěl ke zvýšení národního povědomí a hrdosti českého národa. Jednoznačným přáním autora Slovanské epopeje bylo, aby dílo zůstalo a bylo vystaveno v Praze, ve svém samostatném výstavním prostoru.

Výběr záleží na dostupnosti a majitelích pozemků

Pro získání přehledu možných lokalit, kam by se mohl umístit pavilon se stálou expozicí Slovanské epopeje, vypracoval IPR na pokyn vedení hlavního města Prahy analýzu, ve které představil a předložil jednotlivé lokality hlavního města Prahy k jejich posouzení. Z 19 lokalit, které připadaly v úvahu bylo vybráno sedm, které byly vyhodnoceny jako vhodné pro podrobnější prověření.

“Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Nepřehlédněte:  Bez komentáře: VIDEO, jak přílivová voda vyplavila část pražské zoo

Kritérii, kterými se vhodná lokalita bude hodnotit, jsou například dostupnost, odhadovaná složitost a časová náročnost procesu přípravy, přínos pro danou lokalitu i ideový soulad s dílem.

„Díky studii máme nyní lepší přehled o místech, kde by mohla Slovanská epopej najít svůj domov. Těší mě, že do úzkého výběru dostaly lokality v centru i mimo něj. Věřím, že se nám podaří vybrat takové místo, které bude odpovídat významu tohoto díla,“ vysvětluje Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Jako jedna z nejvhodnějších možností se doposud jeví Pankrácké náměstí, kde je vlastníkem pozemků z větší části Kongresové centrum Praha, jehož akcionáři jsou Česká republika a hlavní město Praha. Dalšími místy, nad kterými se alternativně uvažuje jsou Ledárny Braník a objekt Savarin, kterou jsou ale v soukromém vlastnictví a bylo by potřeba, v případě jejich volby, ještě nastavit a dohodnout formu spolupráce s jejich vlastníky.

Nejprve je ale třeba vybrat koordinátora

IPR předpokládá, že bude v nejbližší době zpracovávat urbanistickou studii Pankráckého náměstí.

„Věřím, že tato podrobně zpracovaná studie Prahu posune výrazně dál v rozhodování o umístění Muchovy epopeje. Stojíme totiž o to, aby se toto historicky hodnotné dílo navrátilo zpět do našeho hlavního města,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Potřebným krokem vedoucím k výběru definitivního místa pro stálou expozici souboru díla Slovanské epopeje je výběr koordinátora, který by následně zahájil úvodní jednání s druhými stranami a také zadal podnět ke zpracování podrobnějších ověřovacích studií.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Jeden komentář

  1. Doslechla jsem se, ze jista zena se chysta premistit nekolik del Alfonse Muchy do sveho bytu. Take mi bylo receno, ze nebude v teto ‚akci‘ nebude zaiteresovana sama, neco jako ‚Bonnie and Clyde‘. Dulezite je take vedet, ze … prijde s taskou znacky IKEA a bude mluvit anglicky. Tot vse.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close