Praha

V Thomayerově nemocnici dostal první pacient favipiravir

Japonský experimentální lék – favipiravir dostal dnes první pacient v Thomayerově nemocnici (TN). Kromě využití plazmy s vytvořenými protilátkami proti covidové infekci či léku Plaquenil, to je další možná léčba, kterou TN aktuálně použila pro akutní pacienty s těžkým průběhem onemocnění Covid-19. Favipiravir byl původně určen pro léčbu chřipky.

Jedná se o staršího pacienta, který je hospitalizován s těžkým zápalem plic na Pneumologické klinice 1. LF UK v Thomayerově nemocnici.  „Dávkování léku probíhá podle doporučení výrobce a uvidíme jaké budou jeho účinky,“ řekla přednostka plicní kliniky prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D. a dodala: „V tuto chvíli nemůžeme říci, zda lék bude či nebude účinný, ale budeme rádi za jakékoliv pozitivní posun v léčbě. První výsledky však lze očekávat v průběhu několika dnů, ale je potřeba také uvést, že každý z dosavadních léků či léčebných metod nezaručuje vyléčení z onemocnění Covid-19. Léčba závisí na mnoha faktorech a dispozicích pacienta“.

„Jsme rádi, že jsme mohli tento nový lék podat u prvního našeho pacienta a doufáme, že budeme mít příležitost využívat i další nové léky,“  uzavřel ředitel TN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Nepřehlédněte:  V Thomayerce ničí covid-19 plazmou od vyléčených pacientů
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close