Praha
Nejnovější

V Praze 10 jsou na Úřadu práce fronty, může za to nesmyslné zdražování radnice

A zdaleka nejde jen o seniory, v problémech jsou mnozí další i v produktivním věku. Po koronaviru přišly na mnohé problémy se zaměstnáním a příjmem, jak třeba paní Olga píše o své dceři. Obě teď mají nouzi a dcera musela poprvé v životě zavítat na úřad práce. V čem je problém?

Zdejší vedení radnice (ODS, Piráti, Vlasta) totiž podnikla v poslední době řadu kroků, která lidem fakticky prodražila život. Proč? Protože žijí v desáté městské části. „Ve starých Strašnicích jsem žila a žiji již před začátkem druhé světové války a mám to tady moc ráda,“ vzpomíná paní Olga N., „…a teď za vztah ke své čtvrti v podstatě pikám. Nechci se sama dávat do popředí, vím že problémy má většina seniorů, které znám, ale tohle jsme si opravdu nezasloužily,“ píše seniorka, která redakci požádala nezveřejnit své příjmení.

Po Praze 10 dnes koluje několik petic proti zdražování a rušení služeb. Radnice mj. přistoupila od 1. 4. 2020 ke zvýšení nájemného v obecních bytech oproti roku 2019 o 20 % a ke zvýšení daně z nemovitostí o 100 %. Tuto a podobnou situaci opravdu řeší mnozí.

.

Adamčíková: „starostka Chmelová v Senátu tak, na radnici jinak“

„Vláda doporučila nařízením nezvyšovat nájemné,“ popisuje situaci zakladatelka další petice proti zdražování v Praze 10 občanka Pavlína Adamčíková. Popisuje, jak: „… vládnoucí koalice (ODS, Vlasta, Piráti) požadavky nekompromisně odmítla jako neopodstatněné a namísto toho nabídla zadlužení ve formě splátkových kalendářů. Paní starostka nájemníky odkázala na to, aby o pomoc namísto radnice žádali stát skrze Úřad práce. A aby dávkami uhradili vzniklé dluhy na nájemném. Doporučením paní starostky Chmelové byli nájemníci zaskočeni, neboť je v ostrém kontrastu s jejími projevy v Senátu ČR (kde působí jako senátorka nominovaná lidovci – koaliční stranou vedení radnice), v nichž sama upozorňuje na to, že na pozdější úhrady splátek nebudou mít nájemníci dostatek financí a budou ohroženi zadlužením a následným vystěhováním. De facto radnice sama odkazuje nájemníky výhradně na pomoc státu, přestože právě radnice je prvním kontaktním místem občana se státem, a tedy by měla s nabídkou pomoci svým obyvatelům přijít primárně právě ona. Do obdobně těžké životní situace dostala radnice P10 navýšením daně z nemovitostí o 100 % též vlastníky nemovitostí,“ uzavírá Adamčíková.

Nepřehlédněte:  Tropy v Praze: která koupaliště jsou bezpečná a jaká mají závadnou vodu?

„Reklama“ na Prahu 10 v televizi? Ostuda!

Tímto postupem politické reprezentace Prahy 10 se před 10 dny zabýval i pořad České televize „Reportéři“. Co v pořadu zaznělo? „Praha 10 jako jediná pražská část zvedla nájemné ve svých obecních bytech během koronavirové krize. Nájemníci museli smlouvy podepsat už před jejím vypuknutím v lednu, opatření ale naběhlo v jejím průběhu v dubnu a podle mnoha obyvatel to zhoršilo jejich situaci. V bytech totiž bydlí především sociálně slabí, senioři, samoživitelky a mladé rodiny,“ uvedl šéfdramaturg Reportérů Marek Wollner.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close