Praha

V Motole se chystají na covid-19

Celkem 20 lůžek s ventilací a 40 lůžek pro pacienty s oxygenoterapií bude mít od pondělí 23. března k dispozici FN Motol. Dále se pro pacienty s covid-19, kteří budou muset podstoupit operaci, vyčlení 2-3 operační sály a jedna pooperační stanice.

Lůžka pro nemocné s nejtěžším průběhem, kteří budou vyžadovat ventilaci, se budou nacházet v současných prostorách pracoviště NIP a DIOP (budova č.22, kde sídlí také Infekční oddělení), tedy mimo hlavní nemocniční areál. „Vzhledem k tomu, že se v ČR nákaza rozšířila později, můžeme využít všech dostupných poznatků z jiných zemí, hlavně z Itálie a Číny, a připravit se tak, abychom byli schopni zvládnout první nápor kriticky nemocných pacientů,“ říká Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Některé pacienty čeká převoz


Nyní disponuje vybrané pracoviště deseti ventilovanými lůžky, do pondělí bude dovybaveno dalšími deseti. Celkem 29 pacientů, kteří jsou zde v současnosti hospitalizováni, budou postupně přemístěni. Částečně na jiná oddělení ve FN Motol a v průběhu dalších dní i do jiných zdravotnických zařízení. FN Motol nyní zjišťuje kapacity obdobných zařízení v různých krajích, která by pacienty mohla přijmout.
Na zajištění provozu 20 ventilovaných lůžek bude pro 24 hodinový provoz potřeba cca 160 sester a 30 lékařů. Své stálé místo zde bude mít i hygienik. „Připravujeme se na zcela novou situaci. Bude to náročné, avšak pevně věříme, že to dokážeme zvládnout. Sestry umí být i ve vypjatých situacích disciplinované a dobře spolupracovat,“ říká Jana Nováková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN Motol.
V rámci stavebních úprav dojde ke striktnímu vymezení infekčních a neinfekční prostor, tzn., že budou zřízeny vstupní filtry a přesně „vytrasované“ tzv. čisté zóny, aby se zabránilo šíření infekce.
Dalších 40 lůžek pro pacienty s covid-19, u kterých bude nutné zajistit kyslíkovou terapii (oxynogenoterapie), bude umístěno ve vedlejší budově Pneumologické kliniky, a to v rámci jednoho samostatného patra.

Nepřehlédněte:  Nástupce slavného "Puňti", chlapeček tapíra čabrakového

Ruší se nadstandardy

Všichni pacienti, kteří nyní budou přijímáni do nemocnice k operačním výkonům, budou podrobeni rychlotestům na zjištění koronaviru. Pokud nebude zdravotní stav pacienta nutné neodkladně řešit, podstoupí ještě další vyšetření, které je založené na průkaznosti koronaviru PCR metodou. Jedná se o spolehlivější diagnostický způsob, u rychlotestů může dojít k potvrzení tzv. falešné negativity.
Pokud bude nutné u pacientů s covid-19 přistoupit k operačním výkonům, budou se provádět na 2-3 speciálně vyčleněných operačních sálech a pooperační péče bude poskytována na speciální pooperační stanici. Jedná se o pracoviště v nemocniční části pro dospělé (modrá budova).
Po operaci je v plánu pacienty hospitalizovat na pokojích standardních oddělení jednotlivě, bude-li to možné z hlediska kapacity. Možnost zajištění nadstandardů se nyní ruší.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close