Praha

Už zase zhanobili památku Jana Palacha

Sochy Johna Hejduka na Alšově nábřeží, které jsou poctou Janu Palachovi a jeho matce, opět zhanobil vandal. Na objektu z koroze odolné oceli (cortenu) se objevila čmáranice s anarchistickým motivem, podobně jako v roce 2017.

Jal lze tyto produkty  lidské hlouposti  ze sousoší odstranit?  Na to jsme se zeptali Marie Foltýnové kurátorky veřejné plastiky Galerie hlavních města Prahy (GHMP).  „Ve Vídni to řeší nepříliš vtipně  – zatírají nápisy jakoukoliv barvou podobného rezatého odstínu. Pravá rez je sice fuč, ale graffiti taky. Jen to za krátký čas vypadá jak u „blbečků“. Jakmile zaprší, tak je to strašně vidět. A barva rychle stárne a opadává,“ uvedla Marie Foltýnová.

Existuje řešení?

A existuje tedy nějaké řešení, jak se zbavit všech těch nápisů a čmáranic? „Jediná správná možnost by byla, pokaždé servat celou ušlechtilou korozi cortenu (včetně graffiti) až na plech  z celého objektu a nechat to za pár měsíců znovu celistvě zareznout,“ uvedla Foltýnová.  V tuto chvíli galerie řeší jak bude postupovat dál.

Pachatel unikne

Podle čmáranic na sochách z roku 2017 a z letoška se lze domnívat, že je vytvořil někdo, kdo má blízko k anarachistickému hnutí. Ale nemusí to být pravda. Vzhledem k tomu, že Alšovo nábřeží a sochy Johna Hejduka nejsou pod kamerovým systémem, není odhalení pachatele reálné, proto GHMP nepodávala oznámení na neznámého pachatele, ani v prvním případě a zřejmě tak neučiní ani nyní.

Takto zhanobil vandal památku Jana Palacha v roce 2017. Foto Ivan Kuptík

Dostane se pod kamery?

Sousoší  by mohlo  stát na Palachově náměstí  jehož revitalizace  pražská radnice stále oznamuje a zase odkládá, nejméně od roku 2015. Naposledy se mělo začít s revitalizací letos. Je jasné, že nebude…

Na objektu z cortenu je celá řada dalších hloupých nápisů. Foto Ivan Kuptík

O sousoší

Sousoší , která se jmenuje Dům sebevraha a Dům matky sebevraha vytvořil americký sochař českého původu krátce  po sebeobětování Jana Palacha   a  v roce 1991 se objevila na Pražském hradě dřevěná maketa sochy,dar autora, kterou tam nechal  instalovat Václav Havel.  Dílo ze dvou různých druhů oceli  bylo  instalováno na Alšově nábřeží v roce 2015.

Nepřehlédněte:  Co s koloběžkami v Praze? Přesně tohle! VIDEO!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close