Praha

Už zase kočky a covid -19, teď z USA

Web Zulice.cz má pro vás dobrou radu: ne aby vás napadlo, zbavit se po, té co si přečtete tento článek vaší domácí micky, miciny, číči, mourka, no prostě „tý bestie chlupatý“ co vám kouká mlsně do talíře. A kterou milujete…

Už jednou jsme psali,  že v Británii byl zaznamenán podobný případ u domácí kočky a objevila se i zpráva, že kočkovité šelmy v zoo mohou koronavirus (jaký, ale zprávy neuvedly) přenášet a to hlavně mezi sebou. Nicméně je nutné sdělit, že americké federální Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) vydalo včera prohlášení, že dvě kočky žijící ve dvou samostatných oblastech státu New York  měly mírné respirační onemocnění.  Může jít a snad i  jde  o infekci SARS-CoV-2 Podle CDC jde o velmi malý počet zvířat.

Chytly to od lidí?

„V této době se rutinní testování zvířat nedoporučuje. Pokud budou jiná zvířata potvrzena jako pozitivní na SARS-CoV-2 ve Spojených státech, CDC  to zveřejní.  Státní úředníci pro zdraví zvířat a veřejné zdraví se začnou uvažovat  o tom, zda by zvířata měla být testována na SARS-CoV-2,“ píše v prohlášení šéfová CDC Casey Barton Behravesh. Je možné, že se kočky skutečně mohly nakazit, ovšem od lidí, s kterými žijí.

Testoval soukromý veterinář…

 „Obě kočky byly testovány na podezření na pozitivní na SARS-CoV-2 v soukromé veterinární laboratoři, která pak výsledky oznámila státním a federálním úředníkům. Potvrzující testování bylo provedeno v laboratoři NVSL a zahrnoval odběr dalších vzorků. NVSL slouží jako mezinárodní referenční laboratoř a poskytuje odborné znalosti a pokyny týkající se diagnostických technik a testování chorob zvířat. Takové testování je vyžadováno u některých chorob zvířat v USA, aby byly dodrženy národní a mezinárodní postupy. Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) považuje SARS-CoV-2 za vznikající onemocnění, a proto CDC  musí OIE hlásit potvrzené infekce zvířat v USA,“ píše se dále v prohlášení.

Nepřehlédněte:  Praha bude pro Němce i Belgičany na červené listině kvůli covidu!

Je důležité, že dosud  neexistuje žádný důkaz, že domácí zvířata hrají roli při šíření viru ve Spojených státech. Proto není opodstatněné přijímat opatření proti  domácím mazlíčkům a ohrozit jejich dobré životní podmínky u lidí. 

Co Američané doporučují?  

  • Nedovolte, aby domácí mazlíčci komunikovali s lidmi nebo jinými zvířaty mimo domácnost.
  • Pokud je to možné, chovejte kočky uvnitř, aby se  zabránilo jejich interakci s jinými zvířaty nebo lidmi.
  • Procházky se psem na vodítku, udržování alespoň 6 stop (tedy 6x 30,48 cm) takže zase jen ty dva pověstné metry  od ostatních lidí a zvířat.
  • Pokud jste nemocní covid-19 (buď podezřelým nebo potvrzeným testem), omezte kontakt se svými domácími zvířaty a dalšími zvířaty, stejně jako byste byli kolem jiných lidí.
  • Pokud je to možné, nechte jiného člena vaší domácnosti pečovat o své domácí mazlíčky, když jste nemocní.
  • Vyhněte se kontaktu s domácím mazlíčkem, včetně mazlení, tulení, líbání nebo olíznutí a  také sdílení jídla nebo podestýlky. Takže žádný kočky do postele…
  • Pokud se během svého onemocnění musíte starat o svého domácího mazlíčka nebo být kolem zvířat,  vezměte si roušku obličej a umyjte si ruce před a po kontaktu s nimi.
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close