Praha

Unikátní jeřáb s unikátním mostem – skvělá práce

Největší jeřáb v Česku usadil v Česku jedinečný zdvižný  most do připraveného lože. Železniční most nad Hořínským kanálem  bude po dokončení v příštím roce schopen zdvihu o asi 2,5 metru, což zajistí možnost plavby vyšších lodí.  Do Prahy se tak dostanou velké turistické lodě, aniž by musely mít demontovanou horní palubu. Zlepší se i podmínky pro nákladní dopravu.

„První vlaky by v Lužci nad Vltavou měly projet přes most už v červenci,“ řekl  Jan Bukovský z Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). Celá akce je součástí budování nové vltavské cesty mezi Prahou a Mělníkem, která bude po dokončení vyhovovat  evropským normám a  zlepší podmínky nejen pro osobní dopravu, ale především pro přepravu zboží. Mělo by to mimo jiné i ulehčit vytíženým středočeským silnicím. Všechny práce na Vltavské vodní cestě mají skončit v roce 2022. Náklady se odhadují na necelé dvě miliardy korun.

Příprava mostního tělesa ke zdvižení. Foto: Ivan Kuptík

Pár centimetrů znamená stovky tun

„Další úpravou je prohloubení koryta o 40 centimetrů, což v praxi znamená, že lodě mohou pojmout o 40 procent více nákladu. Spolu s prohlubováním probíhá také úprava zdymadla Hořín. Celkově ŘVC vymění v kanále sedm mostů,“ řekl Bukovský.

Most a jeřáb. Foto: Ivan Kuptík

Kolik unese jeřáb?

Most, který byl smontován na souši, má rozpětí 25 metrů a váhu 134 tun. Největší mobilní jeřáb v ČR, který má maximální nosnost až 700 tun, si s mostem dobře poradil. Nicméně je dlužno podotknout, že nosnost jeřábu  závisí na naklonění ramene a v Lužci kvůli náklonu mohl nést jen něco kolem 140 tun. Firma Hanyš si s tím hravě poradila.

K mostní konstrukci jeřáb popojel. Foto: Ivan Kuptík

Čekání na hydrauliku

„I když  po mostě budou projíždět od léta vlaky, budeme pokračovat v práci. Po celou dobu půjde o zkušební provoz během něhož budeme usazovat do kobek pod mostem hydrauliku, která most v případě potřeby zdvihne,“ uvedl Petr Sodomka ze stavební společnosti Strabag. Podobné mosty, ovšem silniční, jsou na kanále ještě dva.

Nepřehlédněte:  Hrdinové druhé světové budou klidněji spát, je opraven památník v Ruzyni
A je to… Foto: Ivan Kuptík
Na atrakci se přišly podívat i děti z Lužce. Foto: Ivan Kuptík
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close