Praha

Turistika: Propad nejméně 142 miliard

Potrvají-li opatření proti koronaviru do konce dubna, znamená to propad 142 miliard v v turistickém ruchu.

V ČR tráví dovolenou řada turistů a velké množství jich do Prahy  směřuje o Velikonocích.  Vláda sice nouzi vyhlásila do 1. dubna, ale je zjevné, že opatření budou pokračovat. „Přímo bude ohroženo asi 173.000 plných pracovních úvazků. Pokud by omezení proti šíření nákazy pokračovala do konce června, propad bude o 202 miliard korun a ohroženo 246.000 pracovních míst,“ uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHRČR) pro které udělala analýzu společnosti Economic Impact.

Může být i hůř

V „černé“ variantě (restrikce do konce června a uzavření hranic do konce srpna), bude ohroženo cca 246 tisíc přepočtených pracovních úvazků, spotřeba cestovního ruchu klesne o cca 202 mld. korun (o 67 %) a tržby v multiplikaci vázané na cestovní ruch celkem o cca 408 mld. Korun. Veřejné rozpočty přijdou celkem o cca 85 mld. korun.

Úlevy budou nutné

„Za této situace je nutné udržet podnikání, aby bylo schopné se co nejrychleji vzpamatovat. Tedy úlevy na daních, příspěvky na mzdy, daňové prázdniny, úhrady mezd a odvodů na zaměstnance jsou kroky, které by mohly pomoci udržet cestovní ruch při životě. Situace dopadá i na zaměstnance,“ uvedl Václav Stárek, prezident AHR ČR a viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Snad se dočkáme toho, že v Praze bude klid a pohoda. Ilustrační foto Ivan Kuptík
Nepřehlédněte:  Kurýr Jakub: Co jste při nákaze doma dělali? Objednávali jste si dortíky!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close