Praha

Třídíte správně? A nezapomínáte na baterie a monočlánky?

Ano, přiznejme si, že takto položená otázka je spíše provokativní, a nebylo by fér porovnávat nebezpečnost monočlánku vůči třem plastových lahví. Jenže…! Ač to lidé podceňují a monočlánky patří mezi nejnebezpečnější odpady díky těžkým kovům v nich.

Desítky kilogramů monočlánků sesbíraly během loňského roku děti ve školkách i žáci na základních i středních školách v Praze 6. Použité baterie vytřídili do sběrných nádob. Za aktivitu převzali ocenění od šestky i společnosti Ecobat, která zpětný odběr realizuje. Osvědčení o přínosu pro životní prostředí předala zástupcům jednotlivých škol Marie Kubíková (ODS), radní pro školství.

Jaká škola Prahy 6 byla nejlepší

„Děkuji všem za záslužnou aktivitu, která vede ke zlepšení našeho okolí, chrání přírodu i naše zdraví. Mezi rekordmany byly MŠ Na Dlouhém lánu (49 kg), MŠ Jílkova (33 kg), základní školy nám. Svobody a E. Destinnové vysbíraly každá po 46 kg, ZŠ Norbertov (45 kg) a ze středních škol Gymnázium Nad Alejí (32 kg),“ konkretizovala malé sběrače Kubíková. Pokud by baterie skončily v běžné směsné popelnici, putovaly by na skládku nebo do spalovny. V obou případech by se z nich uvolňovaly škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Vytříděné monočlánky lze zároveň recyklovat, například ze 46 kg použitých baterií lze získat 30 kg druhotných kovonosných surovin. Ocenění od Ecobatu převzala i MČ Praha 6, která prostřednictvím svých sběrných dvorů vytřídila 594 kg použitých baterií.

Nepřehlédněte:  Dva balíčky za celkem 110 milionů pomohou lidem z Prahy 6
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close