PrahaZ regionů

Těžba na Dole Darkov zastavena. Nakažených je již 212

Důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné byl kvůli hromadné nákaze koronavirem částečně uzavřen. Důl přešel na tzv. technologické minimum.

To znamená, že se v něm netěží uhlí, ale jen odčerpává voda a větrají důlní chodby. „Důl se ve skutečnosti nedá zavřít, znamenalo by to zavření celé společnosti OKD,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, jak nyní důl funguje a co znamená technologické minimum. Vzhledem k tomu, že se v něm netěží, dá se považovat za uzavřený, i když jsou v něm udržovány základní činnosti. N dole denně fárá k zajištění těchto činností sto lidí.

Nevyhlásí stav nebezpečí

„Nepovažuji za nutné vyhlašovat stav nebezpečí. Ten bychom vyhlásili skutečně ve stavu nouze. Nákazu máme podchycenou, byly dohledány kontakty nakažených. Ani není důvod uzavírat Karvinou, opatření Krajské hygienické stanice Ostrava jsou dostačující, i když čísla samozřejmě nejsou příjemná,“ potvrdil hejtman Vondrák.  

Nakažených 212, v karanténě 350 lidí

„V neděli k 16. hodině jsme zjistili 212 nakažených lidí. Jsou mezi nimi zaměstnanci dolu, jejich rodinní příslušníci a pracovníci jiných firem,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. U nakažených zatím není nikdo ve vážném stavu, aby musel být převezen do nemocnice. V karanténě je celkem 350 lidí.

Prostory dolů jsou dezinfikovány. „Nejhorším místem byly koupelny, tam se nevykoupete v roušce,“ zamyslel se předseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička.  

Nakažené hlásí i další doly

Nákaza u jednotlivců se potvrdila také na dalších dolech revíru. Pozitivní testy zatím mají čtyři zaměstnanci Dolů ČSM-Jih a ČSA. Tam se zatím neplánuje plošné testování.

Nepřehlédněte:  Hygienici i veterináři varují: Pozor, klíšťat bude letos hodně!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close