Praha

Stavbaři dokončili hrubou stavbu kostela na Barrandově

Kostel Krista Spasitele na pražském sídlišti Barrandov, jehož základnímu kameni na konci roku 2018 požehnal kardinál Dominik Duka, se má otevřít 22. listopadu.

Nyní má sebou závěrečnou fázi výstavby. Všechny nosné a nenosné svislé konstrukce již stojí. Stavbaři z Metrostavu provádějí úpravu povrchů a pokračují v práci na vnějším zateplovacím systému.

Termín slavnostního vysvěcení kostela, naplánovaný na neděli 22. listopadu, by tak navzdory obtížným podmínkám nouzového stavu měl být dodržen. Nový kostel se stane komunitním centrem, místem pro rozvoj volnočasových aktivit a vzdělávacích programů pro obyvatele sídliště.

Stavbu s půdorysem ve tvaru kříže tvoří monolitické konstrukce rozdílného členění. „Náročné byly nejen tvary monolitů, ale také šestimetrový kruhový světlík. Atypický prvek umístěný v průsečíku ramen kříže je prototypem a musel se velmi složitě vymýšlet,“ popisuje vedoucí projektu Josef Majer z Metrostavu. Kombinace stavebních a akustických prvků a jejich sladění v takovém rozsahu byla pro něj i jeho tým zcela nová zkušenost: „Akustika je pro kostel zásadní, byť pro tento prostor neexistuje norma. A vše se takzvaně ladí až v průběhu výstavby.“

Vnitřek kostela je ještě plný lešení. Zdroj Metrostav Praha

Specifické bylo také využití zámečnických prvků, které projekt nedokázal přesně definovat, a které se tak musely v dílenské dokumentaci kompletně doprojektovat. „Stavba bude funkčním propojením uměleckých prvků, moderních technologií a prototypových dílů do výsledku, který by měl odpovídat sakrálnímu využití. Nelze na ní v plné míře použít standardní postupy a normovaná řešení,“ doplňuje Josef Majer. Investorem stavby je římskokatolická farnost Praha – Hlubočepy.

Nepřehlédněte:  Praha hledá vánoční strom
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close