Praha

Stavba Švehlova a Hostivařská má své příznivce i oponenty

Podle radnice se podařilo domluvit snížení objekty, zelené střechy s využíváním dešťové vody. Má dojít i ke snížení hluku či zvlhčení okolí. Možnost výstavby se tu řešila od roku 2006. To se ale nelíbí ani hostivařské opozici, ani více než dvou stovkám sousedů, kteří podepsali petici proti. Jak to bude dál?

Vedení radnice (ANO, ODS, STAN, TOP 09 a Naše 15) soudí, že se podařila dobrá věc. „Oproti původní variantě, která byla předložena Komisi pro územní rozvoj v roce 2016, se podařilo s investorem domluvit snížení objektu o 2 patra, oba objekty dostaly zelené střechy v celé ploše, kde se počítá se zadržováním a možným využívaním dešťové vody. Jedná se o využití vody pro závlahu zeleně, zpomalení jejího odtoku z terénu či zabránění zahlcení kanalizace. Realizací navrhovaného záměru také dochází k výraznému snížení hladiny hluku z ulice Švehlova, kde v noční době se sníží hluková zátěž až o 20 dB,“ vypočítává pozitiva radnice v prohlášení, pod kterým je podepsán místostarosta Petr Neumann (TOP 09/STAN) s tím, že jsou i další výhodné změny.

Připomíná, že „…od konce roku 2018 probíhala se společností ATR intenzivní jednání o snížení objektu a zařazení požadovaných prvků, přičemž ATR má dále zájem podílet se na rozvoji městské části Praha 15 v rámci zlepšení její infrastruktury, a tak navrhuje přispět formou Smlouvy o podpoře rozvoje MČ P15 celkovou částkou ve výši 2 miliony korun za účelem řešení jejího veřejného prostoru,“ dodá místostarosta Neumann.

Zelení, Piráti a lidovci jsou proti, též 230 místních

„Koalice zcela ignorovala požadavky více než 230 sousedů a obyvatel z okolí, kteří podepsali petici proti této výstavbě. V ní žádali, aby radnice pozemky pro vjezd nepropůjčovala, a projekt odmítali kvůli tomu, že nerespektuje charakter území,“ myslí si zástupci hnutí Patnáctka náš domov – KDU ČSL, Strana zelených, Česká pirátská strana.

Nepřehlédněte:  Každoroční anketa o nejhezčí vánoční tramvaj Evropy!

Podle opozice se předložený developerský záměr se urbanisticky i architektonicky vymyká okolní zástavbě a říkají, že svou výškou prý převyšuje sousední činžovní domy v Hostivařské ulici – kde mají všechny stávající historické domy maximálně 3 podlaží. „Nic z toho nezabránilo místostarostovi Neumannovi, aby se s developerem dohodl. Poté, co koalice jeho návrh schválila, vydal na webu městské části prohlášení Dobrá věc se podařila, v němž si osvojil veškeré developerské odůvodnění údajné prospěšnosti projektu,“ obviňuje koalici Lukáš Pertl (opoziční Patnáctka náš domov).

„Je zřejmé, že dohoda s developerem byla ušita tak, aby se výstavbu podařilo realizovat dříve, než začne platit nový Metropolitní plán, který v této lokalitě počítá maximálně se čtyřpatrovými domy. To byl zřejmě i důvod, proč místostarosta Neumann domluvil konečnou podobu projektu bez projednání ve výboru pro územní rozvoj, kde by se k němu mohla vyjádřit také veřejnost. A perlička na závěr: místostarosta Neumann si nyní nechává za 1,4 milionu korun zpracovat mj. i na toto území studii, aby mohl jeho územní rozvoj „odborně posoudit“, jak tvrdí. Je zajímavé, že v tomto případě na výsledky studie nepočkal. Studie se vyplatí,“ uzavírá za opozici Pertl.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close