Praha

Soud řeší pád trojské lávky

Může někdo za to, že se v roce 2017 zřítila trojská lávka? Obvodní soud pro Prahu 7 dnes tuto mediálně sledovanou kauzu začíná řešit. Obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení čelí autor konstrukce Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Oba vinu odmítají.

Lávka, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, se zřítila v prosinci 2017. Zraněni byli 4 lidí, z toho dva vážně. Je tedy logické, že by odpovědnost za pád konstrukce měl někdo nést. Když se ale člověk podívá, jak neuvěřitelně dlouho se táhne pád mostu na vlak ve Studénce, a že stále nikdo nebyl odsouzen, není tedy automatické, že od soudu z trestem někdo odejde.

Takto vypadala lávka po zřícení a rozlomení. Foto: Archiv HZS
Takto vypadala lávka po zřícení a rozlomení. Foto: Archiv HZS

Zapomněli na vliv větru a teplotu

Žalobce tvrdí, že projektování lávky i její konstrukci doprovázely chyby, které vedly k narušení ocelových lan korozí. Ke zřícení podle státního zástupce přispělo špatné vyhodnocení stavu lávky a nevhodně provedené opravy.

Projektant prý ve svých výpočtech nezohlednil vliv větru a teploty a že řádně nevykonával autorský dozor, tím nebyla lávka správně postavena a zřítila se.

Druhý z obviněných pak podle obžaloby věděl o špatném až havarijním stavu lávky, když měl k dispozici několik desítek záznamů a posudků, které na problém upozorňovaly. Nezajistil také, aby se při údržbě lávky nepoužívala posypová sůl, ačkoliv to stavební dokumentace zakazovala.

Nová lávka na místě té zřícené už stojí. Vyjde na necelých 130 milionů korun a zprovozněna má být do konce října letošního roku.

Konstrukční vady od začátku byly příčinou pádu trojské lávky. Foto: Archiv HZS
Konstrukční vady od začátku byly příčinou pádu trojské lávky. Foto: Archiv HZS
Nepřehlédněte:  Další šílenost magistrátu, přeťal cyklopruhem dálnici!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close